“Mihrabı FETÖ’ye teslim edemeyiz”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Bu yapıya gönlünü kaptırmış herhangi birine mihrabı teslim etmemiz doğru olmaz. Artık “15 Temmuz ruhu” diye bir ruh oldu

Giriş Tarihi: 9.9.2016
“Mihrabı FETÖ’ye teslim edemeyiz”
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Mekke'deki Hac İdare 'nde basın toplantısı yaptı. Görmez konuşmasında şunları söyledi: "15 Temmuz'un hemen akabinde 81 ilde komisyonlarımızı oluşturduk. Adalet çizgisinden asla sapmamak üzere her arkadaşımızı dinleyerek hareket etmeye çalıştık. Bu yapıya gönlünü kaptırmış herhangi birine mihrabı teslim etmemiz doğru olmaz. Kulaklarında sala, dillerinde tekbir, ellerinde bayrak ile o tankların, topların üzerine yürüyen ve canlarını siper eden bütün şehitlerimize buradan Mekke'den, peygamberlerin diyarından ashabın diyarından dualarımızı gönderiyoruz. Kim ne derse desin artık 15 Temmuz ruhu diye bir ruh oldu. Kurtuluş Savaşı, , Çanakkale, Malazgirt ruhundan nasıl söz ediliyorsa gelecek nesiller artık 15 Temmuz ruhundan da söz edecek. O ruhun haccın bize kazandırmak istediği ruhtan uzak bir şey olmadığını, haccın bize kazandırmak istediği ruhun olduğunu ifade etmek isterim." Görmez kendisini ziyaret eden Moritanyalı bir işadamının 15 Temmuz gecesi yaşananların ardından 90 yaşındaki annesinin "Madem Türkiye'deki kardeşlerimiz böyle bir badireden kurtuldu, Allah'a şükür nişanesi olarak evimizde bulunan bütün servetimizi gidip dağıt" sözleri üzerine gidip dağıttığını söylediğini anlattı. Görmez, İslam coğrafyasında dökülen kanın durdurulması konusunda alimlere büyük görevler düştüğünü belirten ancak kimi din alimlerinin çatışma ve dökülen kana fetvalarıyla taraf olmalarının büyük üzüntü verici olduğunu belirtti.

Mekke'deki Harem-i Şerif'i yılın her günü binlerce Müslüman ziyaret ederken, özellikle hac döneminde hiç boş kalmayan 700 bin metrekare alana kurulu Harem-i Şerif'i temizlemek pek de kolay değil. 30 bin vardiyalı işçi, kutsal mekanı günde 4 kez temizliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Mihrabı FETÖ’ye teslim edemeyiz”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN