Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk hacı adayları Arafat ovasına çıktı!

Giriş Tarihi: 11.9.2016 09:54 Güncelleme Tarihi: 11.9.2016 09:57
Türk hacı adayları Arafat ovasına çıktı!

Milyonlarca Müslüman hacı olabilmek için Mekke'ye 23 kilometre uzaklıktaki Arafat ovasına çıktı. Türk hacı adayları, 45 derece sıcağın ve yüksek in altında bu sene klimalı çadırlarda vakfe yapıyor.

Suudi Arabistan'ın tedbirli davranması sebebiyle bu yıl 2 milyon kişinin hacı olmasının beklendiği kutsal topraklarda Arafat vakfesi başladı.

Her yıl olduğu gibi Rahmet tepesi Müslümanlarla doldu. Dünyanın değişik coğrafyalarından gelen Müslümanlar, Arafat'ta beyaz elbiseleri ile eşitlendi. Arafat'a intikaller otobüslerin 3'er sefer yapmasıyla saat 09.00 itibarıyla tamamlandı. Türk hacıları da bu yıl ilk defa 3,5 metre yüksekliğinde klimalı çadırlarda Arafat vakfesi yapıyor. Hasta olanlar ambulanslarla Arafat'a çıkartıldı. Hava sıcaklığı 45 derece ancak yüksek 50 derecenin üzerinde hissettiriyor.


Arasat provası olarak görülen buluşmada birçok hayırsever kuruluş da hacılara ikramlarda bulunuyor. Özellikle Cebel-i Rahme civarındaki TIR'lardan binlerce kutu yiyecek ve su dağıtıldı. Bu sene rahat ve serin ortamda Arafat vakfesini yapan hacılar, Diyanet yetkililerine teşekkür etti. Milletvekilleri de Arafat'ta çadırlarında durmayarak vatandaşların arasında dolaşıyor. 100 kişilik yüksek tavanlı çadırlarda 8 ile 10 büyük klima bulunuyor. Türkiye'den gelen hafızlar, İrşad çadırından tilavetleri ile hacı adaylarını duygulandırıyor. Bu yıl dualar vatan için savaşan askerler ile şehitlere gidiyor. Sınır ötesinde operasyona giden askerlerimize de dualar ediliyor.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez öğle vakti vakfe duası yapacak.

HACI ADAYLARININ ARAFAT YOLCULUĞU BAŞLADI TÜRK HACI ADAYLARINA KLİMA ÇARPTI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk hacı adayları Arafat ovasına çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN