Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni anayasada 10-15 maddelik paket yolda

Meclis Anayasa Komisyonu, bayramdan sonra çalışmalarına kaldığı yerden devam edecek. AK Parti, ve ’li vekillerden oluşan üyeler 10-15 maddelik değişiklik içeren pakete son şeklini verecek

Giriş Tarihi: 11.9.2016
AK Parti, ve 'den oluşan Anayasa Komisyonu 10-15 maddelik değişiklik içeren pakete son şeklini bayramdan sonra verecek. 1 Ekim'de açılacak olan Meclis'in önceliği ise Yenikapı ruhu ile başlayan bu birlikteliğin ortaya çıkardığı anayasa değişikliğini hayata geçirmek olacak. Pakette en çekecek değişiklik ise 2007'de 4 yıla indirilen milletvekili seçimlerinin yeniden 5 yıla çıkarılması olacak. 3 partide Meclis'in daha verimli çalışması için seçimlerin 5 yıla çıkarılması görüşünü benimsedi. Eğer bu düzenleme hayata geçirilirse bu dönemi kapsamayacak. Askeri yargının düzenlendiği 145, 156 ve 157. maddeler anayasadan çıkarılacak. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Hâkimler Kurulu ve Savcılar Kurulu olarak ikiye ayrılması fikrinden ise vazgeçildi. HSYK'ya belli oranda Meclis'in de üye seçmesine 3 parti sıcak bakıyor. AK Parti üye seçiminin Meclis Başkanlığı seçimlerindeki gibi turlar şeklinde yapılmasını önerdi. Buna göre adaylar için ilk iki turda 367 oy şartı aranacak. İlk iki turda bir sonuç alınamazsa üçüncü turda salt çoğunluk olan 276 oyun aranması, bunda da çoğunluk sağlanamazsa dördüncü turda en yüksek oyu alan adayın seçilmesi sağlanacak. CHP 367, MHP ise 330 oy şartını önerdi. Bayramdan sonra yapılacak görüşmelerde bu sayı sorununun da aşılması bekleniyor.

TEMEL HAK VE ÖZGÜRÜKLER
Üç parti 24. dönemde kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda mutabakata varılan 60 madde içindeki temel hak ve özgürlüklerle ilgili maddelerin de bu pakete eklenmesi konusunda görüş birliğine vardı. Yeni paketteki madde sayısının bu maddelerin eklenmesiyle birlikte 15'i bulması bekleniyor. Kulislerde bayramdan sonra liderlerin bir kez daha bir araya geleceği konuşuluyor. Paketin Eylül'ün sonunda yine 3 partinin ortak basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni anayasada 10-15 maddelik paket yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN