Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbe girişimine ilişkin ilk tutuklama talebi 'ye gönderildi

Adalet Bakanlığı, 'den darbe girişimiyle ilgili olarak FETÖ elebaşı Gülen'in geçici tutuklanmasını istedi. Talep yazısında, "Bu şahıs ülkemizde gerçekleştirilen birçok suçun yanı sıra 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen kanlı darbe teşebbüsü talimatını veren kişi olarak tutuklanması talebiyle aranmaktadır" denildi.

Giriş Tarihi: 13.9.2016 10:03 Güncelleme Tarihi: 13.9.2016 16:26
Darbe girişimine ilişkin ilk tutuklama talebi ABD'ye gönderildi

Adalet Bakanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in 15 Temmuz darbe girişiminin "emrini verdiği, komuta ettiği" gerekçesiyle 'den geçici tutuklanmasını talep etti. Böylece Bakanlık, darbe girişimine ilişkin ilk tutuklama talebini ABD'ye iletmiş oldu.

GEÇİCİ TUTUKLANMASINI TALEP EDEN YAZI GÖNDERİLDİ

AA muhabirinin bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Adalet Bakanlığı, ABD Adalet Bakanlığına darbe girişimi nedeniyle Gülen'in geçici tutuklanmasını talep eden yazıyı gönderdi.

Darbe girişimine ilişkin Gülen'le ilgili geçici tutuklama talebinde, 15 Temmuz'daki kanlı darbe girişiminin terörist başı Gülen'in emir ve komutası altında gerçekleştirildiği belirtildi.

Yazıda, "Bu şahıs ülkemizde gerçekleştirilen birçok suçun yanı sıra 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen kanlı darbe teşebbüsünün talimatını veren kişi olarak tutuklanması talebiyle aranmaktadır." ifadeleri yer aldı.

DARBE GİRİŞİMİNE İLİŞKİN İLK TUTUKLAMA TALEBİ ABD'YE GÖNDERİLDİ

"DARBE GİRİŞİMİ GÜLEN'İN EMİR VE KOMUTASI ALTINDA YAPILDI"

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinin yakalama kararının da eklendiği yazıda, ABD'nin Pensilvanya eyaletinde ikamet eden Gülen'e bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde değişik rütbelerde görev yapan FETÖ mensubu askerlerin yine Gülen'in emir ve komutası altında silahlı askeri bir darbe girişiminde bulunduğu kaydedildi.

ABD, GÜLEN BELASINDAN KURTULMAK İSTİYOR

Talep yazısında, darbe teşebbüsünün Gülen'in emir ve talimatıyla yapıldığına ilişkin soruşturma kapsamında elde edilen ifadelere de yer verildi.

Gülen'in, darbe girişimiyle, "Nitelikli şekilde kasten öldürme, Cumhurbaşkanına suikast, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek ve silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek" suçlarını işlediği ve bu suçlar kapsamında arandığı bildirilen yazıda, Gülen hakkında "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçundan" 10 yıldan 15 yıla kadar, diğer suçlardan ise müebbet hapis cezasının öngörüldüğü belirtildi.

Adalet Bakanlığının yazısında, geçici tutuklama talebinin Türkiye ile ABD arasındaki "Suc¸luların Geri Verilmesi ve Ceza is¸lerinde Kars¸ılıklı Yardım Antlas¸ması"nın 10'uncu maddesi kapsamında olduğuna dikkat çekti.

Adalet Bakanlığı darbe girişiminden önce ABD'ye FETÖ tarafından işlenen suçlarla ilgili dört ayrı dosya göndermiş ve bu dosyalar üzerinden geçici tutuklama talep etmişti.

ABD'Lİ İSTİHBARAT UZMANI: TERÖRİST GÜLEN'İ BİR AN ÖNCE İADE EDELİM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe girişimine ilişkin ilk tutuklama talebi ABD'ye gönderildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN