DAEŞ bombacısının parolası deşifre oldu

'da terör örgütü DAEŞ'in bombasını Gaziantep'ten kente getiren Hasan Tabak'ın, örgüt üyesi olduğu ileri sürülen bir başka liyle 'Amcamın kızı Sümeyye' parolasıyla bağlantı kurduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 16.9.2016 12:09
DAEŞ bombacısının parolası deşifre oldu

Antalya'da terör örgütü DAEŞ üyesi oldukları, canlı bombalı yelekler için havale bürosu kurdukları ve bombalı saldırı hazırlığında bulundukları iddiasıyla geçen 31 Mayıs'ta yakalanıp tutuklanan 6 sanık hakkında 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın görülmesine başlandı. Duruşmada tamamı Halep nüfusuna kayıtlı sanıklar Mohamed Naser, Hasan Tabak, Abdülbasit Abduli, Meizar Alali Alkharfan ile İbrahim Alhammoud ve Abdülhay Tabak ile avukatları hazır bulundu.

DAMADIMA BORÇ GÖNDERDİM

Konya'da ikamet ettiğini anlatan sanıklardan Abdülhay Tabak, sanıklardan Hasan Tabak'ın kayınpederi olduğunu belirterek, "Damadım kızım Fatma ile torunumu bizde bıraktıktan sonra iş için Antalya'ya gitti. Damadım yiyecek ekmek parası bile olmadığını söyledi, kendisine para göndermemi istedi. Konya'da Abduli Mohamead adlı bir transfer ofisi var. Parayı oradan gönderebileceğimi söyledi. Ben de o şirkete gidip damadıma 400 lira borç göndermiştim" dedi.

ELAZIĞ'DA IŞİD OPERASYONUNDA 10 TUTUKLAMA

AMCA KIZI SÜMEYYE

Sanıklardan Mohamed Naser, iddianamede geçen 'Amca kızı Sümeyye'nin bir parola olmadığını belirterek, "Benim Sümeyye adında amcamın kızı var. Sümeyye beni arayarak 'Antalya'ya gidince Hasan Tabak'la görüş. Kendisi sana iş ve barınma konusunda yardımcı olacak' demişti. Bana Hasan'ın telefon numarasını da verdi. Ben 'den Kilis'e, sonra da Antalya'ya geldim. Antalya'ya gelince Hasan'ı aradım. Birbirimizi nasıl tanıyacağımızı anlattık. Daha sonra yanıma geldi. Su almak için biraz ayrıldı. Daha sonra polisler geldi. Benim DAEŞ'le ilgim yok. Ben 'Bint Emmi Sümeyye' yani amcamın kızı Sümeyye sözünü şifre olarak kullanmış değilim" diye konuştu.

DAEŞ'İN TEHDİDİYLE BOMBAYI GETİRDİM

Hasan Tabak ise polis merkezinde alınan ifadesini kabul etmedi. Polis merkezinde dövüldüğünü ileri süren Hasan Tabak, şöyle dedi:
"Ben vatandaşıyım. Ailem Rakka'da yaşamaktadır. Ben Türkiye'ye kaçınca DAEŞ beni ailemle tehdit etmeye başladı. Bana 'Ebu Turab' kod adını verdikleri doğru değildir. Suriye'den kaçak olarak giriş yapmıştım. Eşimi ve çocuğumu Konya'daki kayınpederime bıraktım. Daha sonra Antalya'ya geldim. Sonra ise Antep'e gittim. Antep'te sosyal medya üzerinden tanıştığım Ahmet adlı kişiyle buluştum. Ahmet bana bir çanta verdi. Bunu Antalya'ya götürmemi istedi. Götürmezsem aileme zarar vereceklerini söyledi. Çantayı Antalya'ya getirdiğimde evde açtım. İçinde bomba vardı. Bombayı küçük parçalara ayırarak dağıttım. Patlamasından korkmuştum."

IŞİD'E KATILACAKLARDI! OPERASYONLA YAKALANDILAR

SÜMEYYE İLE SURİYE'DE TANIŞTIM

Tabak, iddianamede geçen 'Sümeyye' ismiyle ilgili de şunları söyledi:

"Ben Suriye'de Esad'dan kaçınca bir köye yerleşmiştik. Köyde Sümeyye isimli biriyle tanışmıştım. Kendisiyle Antalya'ya geldiğimde de facebook üzerinden görüşmeye devam ediyorduk. Sümeyye, Mohamed isimli bir akrabasının Antalya'da olduğunu söyledi. Telefonumu bu kişiye vereceğini söyledi. Daha sonra da Sümeyye'nin amcasının oğlu beni aradı. Sümeyye'nin amcasının oğlu olduğunu söyledi. Ben de kendisine 'Caminin yanında bekliyorum' dedim. Birbirimizi tanımak için üzerimizdeki kıyafetleri anlattık. Mohamed ile buluştuğumuzda polisler bizi yakaladı."
Duruşma sonunda sanıklardan Meizar Alali Alkharfan ile Abdulbasit Abduli'nin adli kontrolle tahliyesine karar verilip duruşma ertelendi. Tahliye edilen 2 sanık göç idaresine gönderildi.

BATI IŞİD'İN TEMİZLENMESİNDEN RAHATSIZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ bombacısının parolası deşifre oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN