Skandal gözaltıya BYEGM’den tepki

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, aHaber Temsilcisi Fatih Özyar’ın gözaltına alınmasını kınadı. Çifte standarda dikkat çekildi

Giriş Tarihi: 17.9.2016
Skandal gözaltıya BYEGM’den tepki
'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar nedeniyle gözaltına alınan Türk gençleri görüntülerken polisi tarafından gözaltına alınan aHaber Temsilcisi Fatih Özyar'a bir destek de Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden (BYEGM) geldi. Hollanda'nın basın ve ifade özgürlüğünde uyguladığı çifte standarda dikkat çeken BYEGM, "Türkiye'deki basın ve ifade özgürlüğünü her fırsatta eleştirme gayreti içinde olanların, kendi ülkelerindeki baskıcı uygulamaları görmezden gelmelerini hayret ve esefle takip etmekteyiz" ifadesi kullanıldı. Yazılı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Hollanda'nın Zaandam kentindeki olayları gazeteci olarak takip etmek isteyen Özyar'ın, kurum kimliğini göstermesine ve kamusal alanda çekim yapma hakkını hatırlatmasına rağmen Hollanda polisince 15 saat boyunca gözaltında tutulmasına tepki gösterildi. Açıklamada, başta BYEGM olmak üzere devletin ilgili kurumlarınca sürecin en başından itibaren takip edildiği, Özyar ve Hollandalı yetkililerle yakın iletişim ortamı kurulduğu vurgulandı. Türkiye'deki basın ve ifade özgürlüğünü her fırsatta eleştirme gayreti içinde olanların, kendi ülkelerindeki baskıcı uygulamaları görmezden gelmelerini hayret ve esefle takip ettiklerinin belirtildiği açıklamada, "Söz konusu çifte standart alışkanlığını ortaya koyanların başta basın ve ifade özgürlüğü olmak üzere demokratik ilkelere çıkarları doğrultusunda bağlı kaldıklarını değerlendiriyoruz. Hollanda polisinin, Fatih Özyar'a karşı aşırı müdahalesini kınıyor, Hollanda'da son dönemlerde gazetecilere karşı uygulanan aşırı tedbirleri, basın ve ifade özgürlüğü kapsamında endişe ile takip etmekteyiz" denildi.

DÜŞMANCA SÖYLEMLER
Hollanda'daki bazı medya kuruluşlarının olayları Erdoğan'a ve Türkiye'ye yönelik düşmanca söylemle birlikte kullanmalarını nefret söylemi olarak değerlendirdiklerini ve kınadıklarını belirten BYEGM açıklamasında, "Benzer olayların tekrar yaşanmamasını temenni ederiz" ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Skandal gözaltıya BYEGM’den tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN