“27 Mayıs’ta açılan parantezi millet 15 Temmuz’da kapattı”

Giriş Tarihi: 18.9.2016
“27 Mayıs’ta açılan parantezi millet 15 Temmuz’da kapattı”
27 Mayıs Darbesi'nin ardından Yassıada yargılamaları sonrası idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın ölümlerinin 55. yılında 'daki anıt mezarda tören düzenlendi. Törene katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "15 Temmuz bize koskocaman bir gelecek oluşturdu ve 27 Mayıs'ta açılan bir parantezi 15 Temmuz'da bu millet kendi eliyle onurlu ve asil bir şekilde kapattı. 1960 darbesinde eziyet edilenler, aslında sadece rahmetli Menderes, Polatkan, Zorlu, Bayar değildi. Eziyet edilen bu milletti. Dikkat edin hikayeler hep aynı, hiç değişmiyor. Arkasındakiler, bu tiyatroyu oynayanlar belki farklı isimler, FETÖ gibi, PKK gibi, KCK gibi DAEŞ gibi ve türlü türlü her gün isim değiştiren örgütler ama oynatıcılar hep aynı, onun için uyanık olmalıyız" dedi. Törende konuşan Adnan Menderes'in oğlu merhum Aydın Mernderes'in eşi Ümran Menderes de "Olanları unutmadık unutmayacağız. Artık darbe dönemi geçmişte kaldı" dedi. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın dua okumasının ardından anıt mezara karanfil bırakıldı.

Silinmez izler bıraktı
Cumhurbaşkanı , Adnan Menderes'in vefat yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında, "Ülkemizin gelişmesinde, ilerlemesinde ve demokratikleşmesinde önemli rol oynayan seçkin devlet adamı Adnan Menderes, siyasi hayatımızda ve milletimizin gönlünde silinmez izler bırakmıştır. Türkiye'nin demokrasi tarihine damga vuran mümtaz şahsiyetlerden olan Menderes, ülkemize ve milletimize hizmetleriyle her zaman hayırla yad edilecektir. Adnan Menderes'e Allah'tan rahmet diliyor, yakınlarını ve milletimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum" dedi.

Yol göstericiliğini sürdürüyor
Başbakan da yayımladığı mesajında, "Milletimizin kalbinde müstesna bir yeri olan Menderes'in demokrasi ve kalkınma mücadelesinde attığı cesur adımlar, bizler için yol gösterici olmaya devam etmektedir" ifadesini kullandı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı "Menderes'in şehadetinin milli hafızada açtığı inkisar, 15 Temmuz'da destani direnişe ilham kaynağı olmuştur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“27 Mayıs’ta açılan parantezi millet 15 Temmuz’da kapattı”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN