Türkiye'nin en iyi haber sitesi

75 DAEŞ hedefine 289 mermisi atıldı

Fırat Kalkanı Operasyonu’nun 27’nci gününde ateş destek vasıtaları tarafından tespit edilen 75 DEAŞ hedefine 289 adet mermisi atıldı.

Giriş Tarihi: 19.9.2016 19:08 Güncelleme Tarihi: 19.9.2016 22:39
75 DAEŞ hedefine 289 Fırtına mermisi atıldı

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, Azaz-Rai bölgeleri arasında, muhalif unsurlardan oluşan 5 Özel Görev Kuvvet Grubunun, güney istikametinde terör örgütü DEAŞ'a yönelik taarruzlarına devam ettiği, Rai bölgesinin batısında yer alan yerleşim yerleri Sandarah ve Kadriş'te kontrolün sağlandığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı'nın 27. günündeki gelişmelere ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta başlatılan "Fırat Kalkanı Harekatı"nın, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile BM'nin DEAŞ ile mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü belirtildi.

Operasyonun 27. gününde Azaz-Rai bölgeleri arasında, muhalif unsurlardan oluşan 5 Özel Görev Kuvvet Grubunun, güney istikametinde DEAŞ'a yönelik taarruzlarına devam ettiği belirtilen açıklamada, Rai bölgesinin batısında yer alan Sandarah ve Kadriş meskun mahallinde kontrolün sağlandığı bildirildi.

Rai ve Cerablus bölgeleri arasında, halen kontrol edilen bölgede keşif, gözetleme, hedef tespiti ve ele geçirilen yerlerdeki savunma tedbirlerini geliştirme faaliyetlerine devam edildiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çatışmalar esnasında muhalifler ve destek sağlayan unsurlarımızda gün içinde harekatı olumsuz etkileyecek bir kayıp ve zayiat meydana gelmemiştir. Toplam kontrol altına alınan alan yaklaşık 900 kilometrekareye ulaşmıştır.

Ateş Destek vasıtaları tarafından tespit edilen 75 DEAŞ hedefine 289 adet mermisi atılmıştır. Operasyonun başından beri DEAŞ'a ait toplam 764 hedefe 3 bin 159 atış yapılmıştır.

Dün 20.34-22.09 saatleri arasında Baragitah ve Sandarah bölgelerine Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından hava harekatı düzenlenmiş, bölgede cephanelik, barınma alanı ve sözde karargah olarak kullanıldığı tespit edilen DAEŞ'e ait üç adet sabit hedef ateş altına alınarak imha edilmiştir.

Koalisyon Güçleri tarafından Sandarah ve Cakka bölgelerinde tespit edilen DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik toplam 3 hava harekatı icra edilmiş, 1 komuta kontrol merkezi ve 2 EYP imha edilmiştir."

- İNSANSIZ HAVA ARAÇALARIYLA GÖZETLEME

Suriye sınır hattında 1 Bayraktar ve 1 Gözcü İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetine devam edildiği vurgulanan açıklamada, AFAD ve Kızılay'a ait unsurlarla Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetlerin sürdüğü bildirildi.

Açıklamada, "Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir." ifadelerine yer verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
75 DAEŞ hedefine 289 Fırtına mermisi atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN