Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyin takımının yüzde 90’ı temizlendi

Bakanlar Kurulu FETÖ ile mücadelede son durum tespiti yaptı: FETÖ’cülerin omurgası büyük oranda deşifre edildi, stratejik noktalardakilerin ise yüzde 90’ı tasfiye edildi

Giriş Tarihi: 23.9.2016
Beyin takımının yüzde 90’ı temizlendi

FETÖ'nün girişimi sonrası başlatılan temizlik kapsamında büyük ilerleme sağlandı. Bakanlar Kurulu'nda, terör örgütünün omurgasının yüzde 80'nin belirlendiği, devletteki strateji noktalardakilerin ise yüzde 90'nın temizlendiği bilgisi paylaşıldı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK, Emniyet başta olmak üzere devletin kritik noktalarında görev alanların hızla tespit edilip OHAL kapsamında çıkartılan 6 kanun hükmünde kararname ile kamu ile ilişikleri kesilirken, açığa alınıp soruşturmaları devam eden çok sayıda isimde bulunuyor.

TÜBİTAK’ÇILAR TUTUKLANDI

OMURGA YÜZDE 80 BELLİ
Bakanlar Kurulu toplantısında FETÖ ile mücadele kapsamında gelinen nokta değerlendirildi. 15 Temmuz sonrası yakalananların ifadelerinden de yararlanılarak FETÖ'nün omurgası konumundaki yapının yüzde 80 oranında tespit edildiği bilgisi paylaşıldı. Bu omurga içinde sadece devlet değil dışarıdaki ayakları da bulunuyor.

STRATEJİK NOKTALAR...
Devletteki temizlik harekinde asker, , hakim-savcı, istihbarat başka olmak üzere kritik, stratejik noktalara öncelik verilmişti. Bu noktalardakiler üst düzey yöneticileri açığa alındı, soruşturmaları tamamlanıp kanun hükmünde kararnameler ile atıldı. Toplantıda, devletin stratejik (müsteşar, genel müdür başta olmak üzere yöneticiler, general, emniyet müdürü, istihbaratçılar) noktalarının başka açığa alma ve ihraçlar yoluyla yüzde 90'lık bölümünün temizlendiği belirtildi.

22 BİN KİŞİ ATILDI
Bugüne kadar çıkan KHK'lerle devletin kritik kurumlarından atılanların sayısı 22 bini buldu. 5 binin üzerinde TSK (150 civarında general), 10 bin civarında (emniyet müdürleri, istihbarat dahil) Emniyet, 2 bin civarında Jandarma Genel Komutanlığı mensubu ile 3 bin 390 hakim ve savcı ihraç edildi. Ayrıca Danıştay, Sayıştay, TÜBİTAK da eklenince önemli kurumlardan atılan FETÖ'cü sayısı 22 bini buluyor.

MESLEKLERİNİ YAPABİLECEKLER
Cumhurbaşkanı 'ın sık sık gündeme getirdiği "mağduriyet yaratmayın" uyarısını dikkate alan hükümet, bu konuda önümüzdeki günlerde önemli bazı adımlar atacak. Mağdur edildiği gerekçesiyle devlete başvuranların talebi titizlikle incelenecek. Hatalar varsa düzeltilecek. Kapatılan özel eğitim kurumları ile devletten atılanların öğretmenlik lisansları iptal edilmişti. Öğretmenlerin yanı sıra kamudan atılırken meslek lisansı iptal edilenlerden örgütte aktif rol almayanlar, sempatizan düzeyinde kalanların mesleklerinin yapmalarının önünün açılması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyin takımının yüzde 90’ı temizlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN