Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlişkilere zarar verecek

Giriş Tarihi: 23.9.2016
İlişkilere zarar verecek
ERDOĞAN, 'Yİ FETÖ ELEBAŞISININ İADESİ İÇİN UYARDI: İLİŞKİLERE ZARAR VERECEK

ABD'nin Pensilvanya'daki teröristi saklamaya devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ilişkilerimize er veya geç zarar verecektir. Gerekli adımların atılmasını bekliyoruz

FETÖ üyesi bir kişinin Kongre'de darbe girişimini anlatmasına sert tepki gösteren Erdoğan: 15 Temmuz'u bizzat darbeyi yapanlardan dinleyecek kadar siyasi iradelerini kaybetmişler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün New York'ta Türk-Amerikan Kültür Toplumu (TACS) tarafından düzenlenen toplantıda, ABD'de yaşayan Türk ve Müslüman toplum temsilcilerine hitap etti. Erdoğan, özetle şunları kaydetti:
15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ ve Pensilvanya'da yaşayan malum kişi var. Ama biz bunu Amerikalı dostlarımıza hala anlatamadık. Hala kabul ettiremedik. Hala yargı şöyle karar verecek, o kararı beklemek zorundayız, vesaire, vesaire... Şu ana kadar 85 koli dosya gönderdik. 'Bu dosyalar onun size iadesini gerektirmiyor, buna yeterli değil' diyorlar. Bizden 10 teröristi yakalamamızı istediler, 9'unu yakaladık, kendilerine teslim ettik. Ama kendileri hala bu teröristi burada saklıyor.
Biz bu şahsın iadesini veya tutuklanmasını kendilerinden istedik. Aramızdaki suçluların iadesi sözleşmesine göre de aslında bunu tutuklamaları gerekir. Bunun medyayla herhangi bir görüşme, röportaj yapmamasını temin etmeleri gerekir. Bu ilişkilerimize er veya geç ne yazık ki zarar verecektir. Çünkü biz stratejik ortağız. Biz NATO'da beraberiz. Birçok ikili bağlantılarımız var ve biz hala bu konuda gerekli adımların atılmasını sabırla bekliyoruz.
Şu anda 'de anti Amerikancılık yaygın diye söylüyorlar bize kendileri. Kusura bakmayın. O milletimizin kararıdır. Çünkü böyle bir teröristi Pensilvanya'da misafir ettiğiniz takdirde, şu anda benim milletimle referanduma gidecek olsanız, milletim en az yüzde 90'ıyla diyecektir ki 'Amerika burada bunu sakladığına, buna destek verdiğine göre bizim Amerika'ya olan muhabbetimiz azalmıştır.'
Geçen hafta Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin bir toplantısında FETÖ mensubu bir kişi 15 Temmuz'u anlatmıştır.
Nasıl oluyor bu iş? Nasıl bunu yaparsın? Düşünebiliyor musunuz 15 Temmuz'u darbeye maruz kalan milletimizden değil, bizzat darbeyi yapanlardan dinleyecek kadar siyasi iradelerini kaybetmişler. Böyle bir şey olamaz. Teröristlerden demokrasiye darbenin yapıldığı gece dinlenir mi? Bunlar teröristlerden bunu dinliyor. Böyle bir şey olamaz. Üstelik bu komite toplantının ardından ile ilgili bir kanaat edinip belki de ilişkilerimizi ilgilendirecek adım atacaklar. Ama kusura bakmasınlar. Ne yaparsanız yapın. Bir kulağımızdan girer, öbür kulağımızdan çıkar.
(FETÖ'nün) Sadece charter okullardan yaklaşık 170 okulları var Amerika'da. Bu okullardan kârı yılda 250-300 milyon dolar. Fazlası var, azı yok. Bu imkanlarını bu komisyondaki bazı kişilerle irtibat kurmada çok daha farklı şekilde kullanabiliyorlar.

MESSİ FORMALI CANLI BOMBA
Biz hep sabrettik, sabrettik, sabrettik. Gaziantep'te 14 yaşında bir çocuğun gövdesine bombaları bağladılar ve çocuğu bir kına törenine saldılar. Çocuk da Messi'yi çok sevdiği için Messi'nin formasını giydirmek suretiyle onu oraya saldılar. Daha sonra bomba patlatıldı, 56 kişi öldü, 100'e yakın kardeşimiz yaralandı. Dedik, 'artık bitti.' Şimdi biz ılımlı muhaliflerle Cerablus'a girdik. DAEŞ'i oradan attık. Rai'den de girdik, Rai'den de DAEŞ'i attık. Bitmedi daha ineceğiz dedik. Şu anda güneye doğu iniyoruz. Azez ile Fırat arasını şu anda birleştirdik. Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Bize topraklarımız yeter.
Koalisyon güçlerinin, Amerika da içinde olmak üzere, burada desteğini inkar edemem. Ama yeterli değil.
Koalisyon güçleri içinde 65 ülke var. 65 ülkeden oluşan koalisyon güçleri bir DAEŞ'i halledemeyeceğiz, öyle mi. DAEŞ'in Suriye'deki 10 bin, Irak'ta 10 bin... Ben kendilerine defaatle söyledim. Verelim el ele dedim, biz bu DAEŞ'i bitiririz. Bu DAEŞ burada kalamaz, kaçacak delik arar. Ama siz kalkar da bir başka terör örgütüyle pazarlığa girerseniz, PYD, YPG ile DAEŞ'i bitireceğinizi zannederseniz, bitiremezsiniz. Çünkü onlar da terör örgütü. Teröristin iyisi kötüsü olur mu? Hepsi terörist, hepsi kötü.

"BIDEN'A 'HABERİN VAR MI?' DİYE SORDUM"
"Kobani 'ye üç gün önce iki uçak dolusu silah indirdi Amerika. Dün de Sayın Biden'a söyledim. 'Bundan haberin var mı?' dedim. 'Haberim yok' dedi. 'Benim haberim var' dedim. Aynı şey daha önce de oldu. Yine Kobani'ye üç uçak indirdiler. Silahların yarısı DAEŞ'e, yarısı PYD'ye gitti. Ortada böyle acı bir tablo var. Bizim sağlıklı şekilde Amerika ile el ele vermek suretiyle bölgedeki sıkıntıyı aşmamız lazım. Temenni ederim ki bu seçim böyle bir adıma vesile olur. Amerikan yönetiminden bu noktada ciddi samimiyet ve gayret bekliyoruz. Başkanlık seçiminin getirdiği iç siyasi dinamiklerden dolayı Türkiye'nin hassasiyetlerine şu günlerde yeteri kadar dikkat gösterilmediğini biliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlişkilere zarar verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN