Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Tanklara üçer top ve 3 bin mermi yükledik’

15 Temmuz’da Atatürk Havalimanı’nı kapatan askerlerin başındaki Yarbay Serbülent Eker ifadesinde, darbe girişimi için tanklara adeta savaş durumundaki gibi mühimmat yüklendiğini anlattı

Giriş Tarihi: 23.9.2016
‘Tanklara üçer top ve 3 bin mermi yükledik’
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Atatürk Havalimanı'nın girişini tanklarla kapatan darbeci askerlerin başındaki Yarbay Serbülent Eker'in ifadesi ortaya çıktı. Serbülent Eker, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Savcılığı'na verdiği ifadesinde önemli itiraflarda bulundu. İşte cezaevine konan Eker'in ifadesi:

'8 TANK HAZIRLATIM'
"15 Temmuz öncesi birlik içerisinde sıkı yönetim ilan edilebileceği konuşuluyordu. Teyakkuz halindeydik. Ben de araç ve personel planlaması faaliyetlerini takip ettim. 14 Temmuz akşamı normal askeri faaliyetlerimizi yürüttüğümüz sırada Albay Yusuf Sarı geldi. Bana mühimmatların hazırlanmasını emretti. Tugay komutanım, Vatan Emniyet, Atatürk Havalimanı ve Çevik Kuvvet'e gidilecek şekilde plan yapılmasını emretti.
8 tank, 1 de Mercedes Unimork araç hazırlattım. Tabur astsubayıma mühimmat hazırlayıp Mercedes'e yüklemesini emrettim. Her tank için 3'er top mermisi, makineli tüfekler için biner adet mermi ve personelin emniyeti için tüfeklere beşer adet şarjör hazırlattım.

'DARBE OLDUĞUNU ANLADIM'
15 Temmuz öğleden sonra İstanbul'da bombalı saldırılar olabileceği yönünde mesaj geldi. İzinler iptal edilmişti. Öğleden sonra tugay komutanımın emriyle Ömer Albay ile birlikte Atatürk Havalimanı'na gittik. Amacımız havalimanını ve güzergâhını kontrol etmekti. Kontrolden sonra Hava Harp Okulu'na giderek Hüseyin Ergezen ile görüştük. Sonra havalimanında uçakların bulunduğu tarafı araçlarımızla kapattık. Bir müddet sonra tugay komutanı beni aradı ve sıkıyönetim ilan edildiğini söyledi.
Ben gelen araçları bir kısmını VIP girişini bir kısmını ise ana giriş kapısını kapatacak şekilde konumlandırdım. Tam bu sırada bir grup Özel Harekât polisi geldi. Birinci Ordu Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasını gösterdi. Fakat tugay komutanım sıkıyönetim ilan edildiğini ve 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk'ün sıkıyönetim komutanı olduğunu söyledi. Darbe olduğunu anladım ama gereği orda durmaya devam ettim.

TANKI BEN KULLANDIM
Havalimanı girişinde halk toplanmaya başladı. Bir müddet sonra tugay komutanım beni arayarak havalimanındaki inisiyatifin bende olduğunu söyledi. Ben de kışlaya dönme emri verdim. Girişte bulunan tankın şoförü olay yerinden kaçmıştı. Bu yüzden tankı ben kullandım. Basın ekspres yolunda çok kalabalık vardı. Tankla devam edemedim. Tanktan indiğimde bir vatandaş bana tişört giydirdi. Havalimanındayken tüfekle havaya 2 kez ateş ettim. Benim dışında kim ateş etti bilmiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Tanklara üçer top ve 3 bin mermi yükledik’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN