Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolayısıyla yayımladığı mesajda, dilin, bir milletin bağımsızlığının, lüğünün, zengin kültürel birikiminin ve köklü bir geleneğe sahip olduğunun en büyük göstergesi olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 26.9.2016 11:06
Erdoğan'dan Türk Dil Bayramı mesajı

Erdoğan, "Çok geniş bir coğrafyada konuşulan, müşterek mazimizi, kültürümüzü ifade eden Türkçemiz, milletimizin birlik ve beraberliğinin teminatıdır." ifadesini kullandı. Dilin aynı zamanda da, milletlerin kendilerine özgü düşünme, yaşama, ifade etme biçimlerinin de temel göstergesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, milletlerin ufkunun, dünyasının ve hayata bakışındaki derinliğin, dillerinin mahiyetiyle ilgili olduğuna işaret etti.

Erdoğan, dünyanın sayılı dillerinden olan Türkçenin, milletin zihni berraklığını, becerisini, eşyaya ve dünyaya bakışını gösteren hayli zengin ve köklü bir dil olduğuna dikkati çekti.

Türk milletinin bağımsızlığına düşkün karakteri, kültürü, yaşama ve düşünme biçiminin, en güzel kendi öz dilinde yani Türkçede tecessüm ettiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Çok geniş bir coğrafyada konuşulan, müşterek mazimizi, kültürümüzü ifade eden Türkçemiz, milletimizin birlik ve beraberliğinin teminatıdır. Medeniyetimizin müstesna değerlerini nesilden nesile aktaran dilimiz, çok farklı kültürler ve medeniyetlerle etkileşime girerek canlılığını korumayı bilmiştir."

"Dilimize sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletlerin kaderinin, dillerinin kaderi ve dillerinin sınırıyla örtüştüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Köklü ve geniş bir birikime sahip olan Türkçemiz, farklı dillerle etkileşimine rağmen özünü asla kaybetmemiştir. Bize özgü düşünmeyi sürdürmemiz, ilmi çalışmalar yapmamız, seçkin kültür, sanat ve edebiyat eserleri üretmemiz, dilimizin korunması için de son derece önemlidir. Eğitim hayatımızda da Türkçe hassasiyetini, çocuklarımıza, gençlerimize en etkili biçimde verebilmemiz gerekir. Türkçemizi yaşatmak ve tüm varlıklarıyla gelecek nesillere aktarmak, dilimize sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur. Tüm vatandaşlarımızı bu hususta hassasiyet ve çaba göstermeye çağırıyorum. 'nın, çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere, tüm milletimiz için bu doğrultuda hayırlı bir uyanışa vesile olmasını diliyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan Türk Dil Bayramı mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN