Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"PYD'nin demografik yapıyı değiştirmesine Türkiye kesinlikle izin vermeyecek"

Giriş Tarihi: 29.9.2016 16:09 Güncelleme Tarihi: 29.9.2016 17:29
PYD'nin demografik yapıyı değiştirmesine Türkiye kesinlikle izin vermeyecek

Bir dizi temasta bulunmak üzere Gaziantep'e gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Burada yaptığı konuşmada Bakan Işık, "Fırat Kalkanı gösterdi ki ÖSO'ya destek verilirse kendi topraklarını DEAŞ'tan temizleyebilir. Bu noktada ABD'ye her fırsatta söylüyoruz. PYD'nin burada demografik yapıyı değiştirmesine Türkiye kesinlikle izin vermeyecek" dedi.

Fırat Kalkanı Harekatının 37. gününde bir dizi temasta bulunmak üzere sıcak bölge Gaziantep'e gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, "Harekatın amacına uygun müttefiklerden destek bekliyoruz. Koalisyon güçlerinin hava desteğini kısmen alıyoruz" dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın açıklamalarından önemli notlar şöyle:

TSK, ÖSO'ya gerek lojistik destekle gerek ateş desteğiyle onların bölgede ilerlemesini sağlıyor. Şu anda planlandığı gibi büyük bir başarıyla harekat ilerliyor.

İhtiyaç duyulan konularla ilgili değerlendirme yapmak ve yerinde inceleme yapmak üzere bölgedeyiz. Bölgedeki komutanlarla yerinde değerlendirme yapma fırsatımız oldu.

HAREKAT KAPSAMINDA MÜTTEFİK ÜLKELERDEN NE BEKLİYORUZ?

Bu harekatın birkaç tane temel amacı var. Bu amaçlara uygun bir şekilde koalisyon güçlerinden destek bekliyoruz. Bunlardan bir tanesi hudut güvenliğimizin sağlanması.

DEAŞ'ın bölge için bir tehdit olmaktan çıkarılması, buralardan tamamen temizlenmesi. Bir diğeri de özellikle Türkiye'de yaşayan mültecilerin kendi ülkelerine dönmeleri ve hayatlarına devam etmesi.

Diğer konuda her ne pahasına olursa olsun PKK ve PYD'nin kanton birleştirmesinin önüne geçilmesi. Beklentimiz ÖSO'ya ve bize koalisyon güçlerinin gerek hava desteği gerek istihbarat desteği açısından destek vermesidir.

Beklentimiz kısmen karşılanıyor. ÖSO'nun kendi topraklarında ilerlemesine yardımcı olacak şekilde bölgenin DEAŞ'tan ve diğer unsurlardan kurtulması gerekiyor.

TÜRKİYE ASLA MÜSAADE ETMEYECEK

Maalesef ABD bugüne kadar hep 'PYD'den başka bir aktör yok' diye iddia ediyordu ama son Fırat Kalkanı Harekatı gösterdi ki gerekli destek verildiğinde Özgür Suriye Ordusu da gayet başarılı bir şekilde kendi topraklarını savunabiliyor, kendi topraklarından DAEŞ'i temizleyebiliyor. Bu noktada Amerika'ya, diğer müttefiklerimize her vesileyle söylüyoruz. Diyoruz ki 'PYD'nin burada demografik yapıyı değiştirme girişimlerine kesinlikle Türkiye müsaade etmeyecektir.

SURİYE SINIRINDA DUVAR ÖRME İŞLEMLERİ

Sınırda duvar örme işlemlerinin de hızla devam ettiğini açıklayan Bakan Fikri Işık, buradan tüm insan kaçakçılığının ve teröristlerin sınırdan sızma işlemlerini sonlandırmak olduğunu açıkladı. Önümüzdeki yılın ilkbaharında bu duvar örme işleminin tamamen biteceğini düşünüyoruz.

BURADA BİR KAHRAMANLIK YAZILIYOR

Terörle mücadelede 24 Temmuz'da başlayan operasyonlarla, bölücü örgüte çok ağır darbe vuruldu. Burada bir kahramanlık yazılıyor.

Terör örgütü tarihinin en büyük zaiyatını verdi. Terör örgütleriyle amansız mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. PKK terör örgütü ve diğer terör örgütleri bu topraklardan tamamen kazınana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz.

Milli Savunma Bakanı: Terör örgütü tarihin en büyük zaiyatını verdi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"PYD'nin demografik yapıyı değiştirmesine Türkiye kesinlikle izin vermeyecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN