Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zirve’de 9 yıl sonra 3’er kez müebbet

Zirve Yayınevi davası 9 yıl sonra karara bağlandı. Mahkeme tutuksuz yargılanan 5 sanığı 3’er kez ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırdı

Giriş Tarihi: 29.9.2016
Zirve’de 9 yıl sonra 3’er kez müebbet
'da 9 yıl önce Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin davada, elektronik kelepçe takılan tutuksuz 5 sanığa, üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Zirve Yayınevi cinayetlerine ilgili Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanıklar emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, adli kontrol kararıyla elektronik kelepçe takılan sanıklar Emre Günaydın, Abuzer ve Salih Gürler hazır bulundu. Elektronik kelepçe takılan diğer sanıklar Hamit Çeker ve Cuma Özdemir ilçelerdeki adliyelerden, başka suçtan dolayı cezaevinde bulunan Varol Bülent Aral ise video konferans sistemiyle duruşmaya katıldı. Sanık savunmalarının ardından mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Cuma Özdemir'i, "tasarlayarak öldürme suçundan" üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme 5 sanığa ayrıca "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve eylemin silahtan sayılan bıçak ile ve birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi" nedeniyle her maktul için onar yıl, "nitelikli yağma" suçundan da 9 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

ŞEMDİNLİ DAVASI SİL BAŞTAN
Bu arada 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Kasım 2005'te Şemdinli'deki Umut Kitapevi'ne bomba atılmasıyla ilgili davada avukatların "yeniden yargılama" talebini kabul etti. Sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in avukatı Vedat Gülşen, HSYK tarafından açığa alınan savcı Ferhat Sarıkaya'nın itiraflarının ardından, yargılamanın yenilenmesi amacıyla Van 1. Ağır Ceza Mahkemesine başvurmuştu.

DÖNEMİN TEM MÜDÜRÜNE SUÇ DUYURUSU
Mahkeme diğer sanıklardan Mehmet Ülger'e 13 yıl 9 ay, Binbaşı Haydar Yeşil'e de 14 yıl 10 ay 22 gün hapis cezası verilmesini kararlaştırdı. Ayrıca, dönemin Malatya Terörle Mücadele Şube Müdürü ve şubede görevli polisler ile cinayetin işlendiği dönemde Mersin İl Jandarma Komutanlığı'ndaki görevliler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına hükmedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zirve’de 9 yıl sonra 3’er kez müebbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN