Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DEAŞ'ın, 'den Musul'a kimyasal gaz getirdiği iddiası

KYB Musul Sorumlusu Surçi, terör örgütü DEAŞ ile ilgili olarak, "Örgütün 'den kimyasal gaz getirdiği yönünde elimizde istihbarat var" dedi.

Giriş Tarihi: 3.10.2016 15:20 Güncelleme Tarihi: 3.10.2016 15:22
DEAŞ'ın, Suriye'den Musul'a kimyasal gaz getirdiği iddiası

Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Musul Sorumlusu Heyas Surçi, terör örgütü DEAŞ'in 'de Esed Rejimi'nden ele geçirdiği kimyasal ın bir kısmını Musul kent merkezine getirdiğini iddia etti.

SİLAHLAR KENT İÇERİSİNDE STOKLANIYOR

Surçi, DEAŞ'in 2 yıldan uzun bir süredir elinde tuttuğu Musul kent merkezinin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. DEAŞ'in, yakın bir süre içerisinde başlayacak Musul'u kurtarma operasyonunu engellemek ve muhtemel saldırıları püskürtmek için ciddi bir savunma hazırlığı içerisinde olduğunu belirten Surçi, militanların 'den getirilen silahları kent içerisinde stokladığını ifade etti.

PEŞMERGE MUSUL'UN GİRİŞİNE YAKIN BÖLGELERİ BOMBALIYOR!

TOPLARIN İÇERİSİNE KİMYASAL VE ZEHİRLİ GAZLAR DOLDURULUYOR

Örgütün Musul Üniversitesi ve sanayi bölgesindeki bazı imalathanelerinde elindeki katyuşa ve havan topları içerisine kimyasal ve zehirli maddeler doldurmaya başladığı bilgisini paylaşan Surçi, "Örgütün Suriye'den kimyasal gaz getirdiği yönünde elimizde istihbarat var. Bu kimyasal gazları Suriye'de Esed Rejimi'nden aldıkları bölgelerde ele geçirmişler. Rejime ait olan bu gazlar da Şam'a dost bir ülke tarafından gönderilmiş." iddiasında bulundu.

OBAMA'DAN MUSUL AÇIKLAMASI!

ŞU AN MÜMKÜN DEĞİL

DEAŞ'in Suriye'de ele geçirip Musul'a getirdiği kimyasal gazları kent içerisinde kullanmayacağını öngördüklerini söyleyen Surçi, "Kentin çevre bölgelerinde, rüzgarın Peşmerge ve Irak ordusuna doğru estiği bir vakitte bu gazı kullanabilirler ancak kent içerisinde sokak çatışmaları yaşandığı zaman, bu gazın kullanılması mümkün değil" görüşünü ileri sürdü.

Kentin kale gibi korunması için kuzey, doğu ve batı bölgelerinde iki metrelik hendek kazıldığını aktaran Surçi, açılan yeni hendeklerin ham petrol ile doldurulduğunu kaydetti.

DAEŞ, MUSUL'DA ÜNİVERSİTE BİNASINI PATLATTI

"MUSUL'DA 4 BİN MİLİTANIN KALDIĞINI TAHMİN EDİYORUZ"

DEAŞ'in savunma stratejisinin son dönemlerde aldığı yenilgilerden dolayı değiştiğini vurgulayan Surçi, şunları söyledi:

"Örgütün kent merkezi içerisinde daha önce 10 bine yakın militanı vardı ancak son birkaç ay içerisinde bu sayıda büyük bir azalma yaşandı ve şu anda 4 bin civarında militanın olduğunu tahmin ediyoruz. Yabancı militanların çoğu Suriye'ye kaçıp, kenti terk etti. Kalan militanların çoğu genellikle Musullu veya çevresinden gelen bazı aşiret üyeleri."

Militanlar kent merkezi yerine çevre bölgelerde konuşlanıyor diyen Surçi, "Musul merkezin güvenliği DEAŞ'in polisi olarak adlandırılan 'Husbe' güçleri tarafından sağlanıyor. Bu güç örgüt için önemi ve rolü çok." dedi.

IRAK BAŞBAKANI: ABD MUSUL OPERASYONU İÇİN DAHA FAZLA ASKER GÖNDERECEK

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DEAŞ'ın, Suriye'den Musul'a kimyasal gaz getirdiği iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN