Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Firari Öz’ün rüşvet tapelerini sildiren polislere dava

Firari eski savcı Zekeriya Öz’ün, 17 Aralık soruşturması kapsamında bir işadamıyla rüşvet sini dosyadan sildiren 4 eski organize polisi hâkim karşısına çıkacak

Giriş Tarihi: 15.10.2016
Firari Öz’ün rüşvet tapelerini sildiren polislere dava

17 Aralık soruşturması kapsamında ları dinlenen işadamı Osman Ağca'nın, Zekeriya Öz ile si dinlemeler takılmış bu telefon görüşmelerinde Öz'ün, Ağca'dan mont ve güneş gözlüğü istediği ortaya çıkmıştı. Öz'ün rüşvet tapesi, yolsuzluk soruşturması yürüttüklerini iddia eden eski Emniyet personeli tarafından soruşturma dosyasına eklenmek yerine silinmişti.


HSYK İHBAR ETTİ
HSYK Başmüfettişliği tarafından yapılan ihbar üzerine Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından görüşmelerin akıbetiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Cumhuriyet Savcısı Basri Aydın tarafından yürütülen soruşturmada, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ün işadamı Osman Ağca'yla yaptığı ve alenen rüşvet istediği görüşmenin dinlemeci polis memurları tarafından kayıt altına alınmak üzere TİB-Not yardımcı yazılıma işlendiği tespit edildi. Söz konusu notun tapeye dönüştürme yetkisinin dönemin İstanbul Orgnize Suçlar Şube Müdürlüğü Teknik Takip Grup Amiri Necmettin Karapınar'da olduğu ve Karapınar'ın, Teknik Büro Kısım Amiri Başkomiser Ayhan Arıkanoğlu'nun ve Duran Denizci'nin de görüşünü alarak tapeleri sildirdiği ortaya çıktı. Yürütülen soruşturma sonunda, dönemin Karapınar, Arıkanoğlu ve Denizci hakkında "görevi kötüye kullanma, kamu görevlisinin suçu ihbar etmemesi ve suç delillerini yok etmek" suçlarından iddianame düzenlendi.

İŞTE O GÖRÜŞME
Zekeriya Öz, işadamı Osman Ağca ile yaptığı ve dinlemeye takılan telefon görüşmelerinde şöyle diyor: Ben A....s'ta baktım, zümrüt yeşili tay tüyünden incecik bir mont var, ona olur. 58 beden olabilir. 419 lira falan... Montun "X Başsavcı" olarak kodlanan kişiye teslim edildiği belirtiliyor. Öz, bir başka görüşmede ise "Ben AVM'deyim Osman" diyor. Osman Ağca gözlük satan mağazayı arayıp, "Misafirim geldi mi? Ne lazımsa yapın. Ben ödemesini alırım. Ücret almayın" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Firari Öz’ün rüşvet tapelerini sildiren polislere dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN