Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halep’in kuzeyi DEAŞ’tan temizlendi

Önceki gün başlayan Dabık operasyonu dün akşam noktalandı. Savran, Dabık ve 10 kadar köy DEAŞ’tan alındı. Böylece Azez (Mare)-Cerablus arası kurtarıldı. ’nin talep ettiği “güvenli bölge” de fiilen kurulmuş oldu

Giriş Tarihi: 17.10.2016
Halep’in kuzeyi DEAŞ’tan temizlendi
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) desteklediği Özgün Suriye Ordusu (ÖSO), 24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı Operasyonu'nda kritik noktayı ele geçirdi. Suriye Halep kuzeyini DEAŞ'tan kurtarmak için başlatılan ve önceki gün Dabık'a ilerleyen ÖSO güçleri, dün akşam saatlerine kadar Savran ve Dabık başta olmak üzere Al Salihiyah, Hawar Al Nahr, Tilalyan, İhtaymilat, Hawar Al Nahr köylerini ele geçirdi. Böylece 24 Ağustos'ta başlayan operasyon kapsamında hedeflenen Azez (Mare)-Cerablus hattı da tamamen kontrol altına alınmış oldu.

TAMPON BÖLGE OLUŞTU
Bölge aynı zamanda 'nin "Güvenli bölge" olarak adlandırdığı alanı kapsadığı için "fiili olarak güvenli bölge de oluşturulmuş oldu" değerlendirmesine neden oldu. "Halep cepi" olarak adlandırılan bölgeden tamamen temizlenen DEAŞ güçleri ise El Bab ve Rakka bölgesine çekildi. Yerel kaynaklara, bölgeden kaçan bazı siviller de otobüslerle Rakka'ya götürüldü. Amerika'nın Sesi (VOA) da operasyona geniş yer verdi. Yayın kuruluşu haberinde, " tampon bölgesini genişletiyor" ve "Fırat Kalkanı, 4 Kürt kantonunu birleştirme umudunu yok etti" tespitlerine yer verdi.

ÖRGÜT İÇİN ANLAMI BÜYÜKTÜ
Bölgelerde DEAŞ bayrağını ÖSO bayrağı ile değiştiren muhalifler, Türk askerlerinin eşliğinde arazide mayın ve patlayıcı arama-tarama ve imha çalışmalarına başladı. Dabık'ın DEAŞ için sembolik anlamı da büyüktü. Bu nedenle örgütün, Avrupa edisyonu olarak çıkardığı derginin adı da bu köyden geliyor. DEAŞ, "küfür ordularına" karşı yapılacak "ahir zaman savaşının" (Melhameyi Kübra) Dabık'ta olacağını ileri sürüyor.

BİR YILLIK BİLANÇO: 690 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
Genelkurmay son bir yıllık bilançoyu açıkladı. Buna göre operasyonlarda karadan obüslerle 3 bin 537, tanklarla bin 128, zırhlı muhabere araçlarıyla 870, havanla bin 285 olmak üzere DEAŞ hedeflerine 6 bin 820 atış yapıldığını duyurdu. Atışlarda 500'den fazla binanın hedef alındığı 690 teröristin de etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

TSK 84 HEDEFİ VURDU: 3 ŞEHİT 28 YARALI
Operasyonların dünkü bölümünde ÖSO güçlerine havadan ve karadan destek sağlandı. Genelkurmay, dün Arşak ve Dabık'a yönelik operasyon kapsamında DEAŞ'a ait 2 savunma mevzisi, 3 komuta merkezi olmak üzere 84 hedefin vurulduğu 7 teröristin de etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Çatışmalarda 9 muhalifin şehit olduğu 28'inin yaralandığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halep’in kuzeyi DEAŞ’tan temizlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN