Türkiye'nin en iyi haber sitesi

300 hâkim savcı itirafçı

Giriş Tarihi: 20.10.2016 08:47 Güncelleme Tarihi: 20.10.2016 10:35
300 hâkim savcı itirafçı

HSYK Başkanvekili , FETÖ soruşturmasında 300’ün üzerinde hâkim ve savcının itirafçı olduğunu açıkladı. “Bu itirafları görünce yabancı meslektaşlarımız utanacaklar” diyen Yılmaz, bu hâkim ve savcıların FETÖ’nün kriptolu mesajlaşma sistemi ‘ByLock’u kullandığını da bildirdi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili , Hürriyet'e yaptığı açıklamada, HSYK'nın 'gözlemci' statüsünü askıya almaya hazırlandığı bildirilen Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ-AYKA) Başkanı Nuria Diaz Abad'a yazdığı mektuba 13 Ekim'de yanıt geldiğini söyledi. Yılmaz, AYKA'nın 21 Kasım'daki toplantısında HSYK'nın ihraç kararlarını değerlendireceklerini bildirdiğini açıkladı. Yılmaz, özetle şunları söyledi: "300'ün üzerinde itirafçı hâkim ve savcı var. Bunlar ByLock kullanan hâkim ve savcılar. İtirafçı sayısı daha da artacak. Çözülme çok hızlandı. Öyle şeyler söylüyorlar ki; kamuoyumuzda destek var ama dışta HSYK'yı eleştirenler mahcup olacaklar.

ÜRPERTİ DUYACAKLAR

Davetimiz üzerine HSYK'ya gelmeyen ve kararımızın çevirisini beklemeden HSYK'nın üyeliğinin askıya alınabileceğini söyleyen yabancı meslektaşlarımız, hukukçuluklarından utanacak. Bu itiraflarda, FETÖ'nün Türk yargısı için nasıl bir tehlike olduğu ortaya çıktı. Bu itirafları görünce büyük bir ürperti duyacaklar. Bu itiraflarda hâkim ve savcılar bu yapıya nasıl girdiklerini, yapının nasıl çeteleştiğini, yargısal yetkilerini nasıl FETÖ'nün amaçları için araç olarak kullandıklarını kendi ağızlarıyla anlattılar. Çok net olarak örgütün yargıdaki yapılanması ortaya çıktı. Türk toplumu da kamuoyu da tehlikenin ulaştığı boyutları görecekler."

"DARBEYİ BİLİYORDUM, KÜLLİYE'YE BİLEREK ATIŞ YAPTIM"

AYKA, darbe girişimi sonrası görevinden alınan hâkim ve savcıların durumu hakkında, 'tatmin edici bilgi alınamadığı' gerekçesiyle HSYK'nın "gözlemci statüsüne sahip olmak için gerekli şartları karşılayamaz hale geldiğini" bildirmişti.

SAVCI: BYLOCK’LA BİLGİ SIZDIRDIM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
300 hâkim savcı itirafçı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN