Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan 'dan Bahçeli'nin 'Başkanlık' ile ilgili açıklamalarına ilk tepki!

Giriş Tarihi: 25.10.2016 16:17 Güncelleme Tarihi: 25.10.2016 17:10
Başbakan Yıldırım'dan Bahçeli'nin 'Başkanlık' ile ilgili açıklamalarına ilk tepki!

Başbakan , Çankaya Köşkü'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gazetecilerin Lideri Bahçeli'nin Başkanlık ile ilgili açıklamalarına ilişkin sorusuna Başbakan , "Sayın Bahçeli'nin bugüne kadar yaptığı açıklamalar ümit vericidir, yapıcı açıklamalardır. Biz Meclis'te bu teklife kendi şartları dahilinde olumlu katkı yapacakları yönünde anlamaktayız" dedi.

Başbakan Çankaya Köşkü'ndeki Basın Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"SAYIN BAHÇELİ'NİN AÇIKLAMASINI BİZİM YORUMLAMAMIZ DOĞRU OLMAZ"

Yıldırım, bir gazetecinin " Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin partisinin grup toplantısında, başkanlık konusunda 'Mecliste ne dersek milletin karşısında da onu diyeceğiz' açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, "Sayın Bahçeli'nin açıklamasını bizim yorumlamamız doğru olmaz. Sayın Bahçeli'nin lafı üstüne laf söylemek bize yakışmaz. Ne diyorsa odur." değerlendirmesini yaptı.

BU BİR KRİZDİR, BU SORUN DAHA FAZLA ÜLKENİN GÜNDEMİNDE KALMAMALI

"Bahçeli'nin sözlerinden başkanlık konusunda referanduma yetecek sayıda milletvekiliyle destek olacağı açıklamasını çıkardınız mı?" sorusuna karşılık da Başbakan Yıldırım, "Baştan beri Sayın Bahçeli açıkça bunu söylüyor. 'Bu bir krizdir, bu sorun daha fazla ülkenin gündeminde kalmamalı. Bir an önce bizim siyaset olarak çözemediğimiz bu sorunu milletin önüne götürüp çözümün yollarını açmamız gerekir' diyor. 'Ya çözelim, anlaşıp çözemediğimize göre çözümü yapacak millete gidişi de engel olmayalım' diyor. Biz de tam bunu söylüyoruz. O bakımdan olayı böyle anlamak lazım." diye konuştu.

BAHÇELİ'NİN BUGÜNE KADAR YAPTIĞI AÇIKLAMALAR ÜMİT VERİCİDİR

Başbakan Yıldırım, "MHP'den destek gelmeyeceği endişeniz var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Bizim görevimiz millete vadettiğimiz anayasayı hazırlayıp yüce Meclis'e sunmaktır. Ondan sonra görev yüce Meclis'indir. Gerekçeleriyle anlatacağız yaptığımız değişikliğin ne anlama geldiğini, halkımızla paylaşacağız ve Meclis'e teklifimizi getireceğiz. Ondan sonrası Meclis'in bileceği iştir. Sayın Bahçeli'nin bugüne kadar yaptığı açıklamalar ümit vericidir, yapıcı açıklamalardır. Biz Meclis'te bu teklife kedi şartları dahilinde olumlu katkı yapacakları yönünde anlamaktayız."

SAYIN KILIÇDAROĞLU İLE İCAP ETTİĞİ ZAMAN HER ŞEKİLDE GÖRÜŞÜRÜZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yapıp yapmayacağının sorulması üzerine Yıldırım, "Sayın Kılıçdaroğlu ile icap ettiği zaman her şekilde görüşürüz, bir problem yok. Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Bahçeli, kısmi bir anayasa değişikliği konusunda zaten mutabakatımız var. Bununla ilgili de güzel bir çalışma yaptı oluşturduğumuz heyet. Bizim getireceğimiz teklif bunları da kapsıyor aynı zamanda." ifadelerini kullandı.
Yeni anayasa teklifinin MHP ile paylaşıldığı yönündeki iddiaların sorulması üzerine de Yıldırım, iddialarla işleri olmadığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yıldırım'dan Bahçeli'nin 'Başkanlık' ile ilgili açıklamalarına ilk tepki!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN