Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Çavuşoğlu: Hainlere aman vermeyeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Hainlere aman vermeyeceğiz, zulmedenlerden inşallah hukuk çerçevesinde hesap soracağız, millet adına, devletimiz adına, bunun hesabını sormaya devam edeceğiz." dedi.

Giriş Tarihi: 28.10.2016 16:44
Bakan Çavuşoğlu: Hainlere aman vermeyeceğiz

Antalya'nın Alanya ilçesinde temaslarını sürdüren Çavuşoğlu, bir restoranda düzenlenen Turizm İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ülke topraklarının bütünlüğü için hiç çekinmeden şehit olanları rahmetle andığını belirtti.

Terörün her türlüsüyle mücadeleyi içeride ve dışarıda güçlü şekilde sürdürdüklerini anlatan Çavuşoğlu, terörle mücadeledeki kararlılıklarının arkasında, 80 milyonun ve tüm dünyadaki Müslümanların duasının olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "Ülkemizin güvenliği için devletimizin ve milletimizin bekası için bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Ülkemizin menfaatlerini dünyanın her yerinde savunmak için vatanımızı, milletimizi iyi temsil etmek için, şanlı bayrağımızı en yükseklerde dalgalandırmak için de gece gündüz çalışıyoruz." diye konuştu.

Yurt dışında FETÖ ile mücadelede konusunda önemli sonuçlar elde ettiklerinin altını çizen Çavuşoğlu, gittikleri her yerde FETÖ'yü terör listesine aldırdıklarını anlattı.

Çoğu yerdeki FETÖ derneklerini kapattırdıklarını belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Okullarını ya devralıyorlar ya kapatıyorlar ya da bizim Maarif Vakfımıza veriyorlar. Bu terör örgütünü içeride ve dışarıda kesinlikle nereye giderse gitsin bulacağız, hesabını soracağız. Milletimize bu sözümüz var, bu sözümüzü de inşallah içeride ve dışarıda tutucağız. Kaçanları da bir bir Türkiye'ye getiyoruz. Şu anda bazı ülkelerde yeni yakalananlar oldu."

Yunanistan'da mahkemenin, kaçan FETÖ'cülerin sığınma taleplerini reddettiğini ifade eden Çavuşoğlu, helikopterle kaçan hainlerin de Türkiye'ye getirileceğini ve yargıya teslim edileceğini anlattı.

"HAİNLERE AMAN VERMEYECEĞİZ"

Çavuşoğlu, "Hainlere aman vermeyeceğiz, zulmedenlerden inşallah hukuk çerçevesinde hesap soracağız, millet adına, devletimiz adına bunun hesabını sormaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Türkiye'nin ekonomisinin iyi olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bakmayın siz bazı kredi kuruluşlarının siyasi kararlar vermesine. Esasen darbe girişimi başarısız olduktan sonra şimdiki plan 'ekonomik olarak Türkiye'yi nasıl zayıflatırız, Türkiye'yi nasıl yıkarız, böleriz, dünyadaki etkisini nasıl azaltırız ve bu kararlığını nasıl tersine çeviririz' planlaması var. Bunu çok iyi görüyoruz, buna yönelik de tedbirlerimizi alıyoruz. Ama ne yaparlarsa yapsınlar hangi kararları alırlarsa alsınlar Allah'ın izniyle milletimizin kararı, bizim için temeldir. Onların aldıkları karar bizi etkilemez, kararlı bir şekilde daha da güçlenerek yolumuza devam edeceğiz, hedeflerimize ulaşacağız."

"DAHA FAZLA UÇAĞIN İNMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPIYORUZ"

Turizmin vazgeçilmez olduğuna değinen Çavuşoğlu, turizmin tamamlayıcılarından olan ulaşıma yönelik önemli çalışmalar yapıldığını, Gazipaşa'ya daha fazla uçağın inmesi, daha fazla turistin gelmesi için de çalıştıklarını anlattı.

Çavuşoğlu, Rusya ile problem aşıldıktan, normalleşme başladıktan sonra, özellikle Rusya, Ukrayna ve bazı Avrupa ülkelerinden doğrudan uçuşların gelebilmesi için uçak sahibi firmalarla görüşmeler yaptıklarını, gelecek yıl dört, beş tane firmanın Alanya Gazipaşa Havalimanı'na uçak indireceğini söyledi.

İskandinav ülkelerinin favori şehrinin Alanya olduğunu ve bu pazarı yeniden kazanmak gerektiğini belirten Çavuşoğlu, Doğu Avrupa'dan da artışlar olduğunu, Avrupa'dan azalan turist sayısını da eski seviyesine hatta daha üstüne çıkarmak istediklerini vurguladı.

"Gelecek seneye daha umutlu bakıyoruz, inşallah daha iyi olacak." diyen Çavuşoğlu, Antalya'nın, Alanya'nın, dünyada, Avrupa'da başka alternatifinin olmadığını tur şirketlerinin ve turistlerin gördüğünü söyledi.

"BİZ GARANTİ FONU OLUŞTURUYORUZ"

Turizmcilerin özellikle iki yıldır gelir ve turist sayısındaki düşüş yüzünden finasman açığı yaşadığını belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Biz garanti fonu oluşturuyoruz. Şu anda hazırlıkları yaptık, pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıyoruz. Bu kredi garanti fonu çerçevesinde, bu uygulamada bir otelcimiz gidip işletme kredisi almak istiyorsa, finansman sorunu yaşıyorsa bunun riskinin yüzde 75'ini devlet karşılayacak. Yani yüzde 75'ine vatandaşımız ipotek gibi belgeler ya da tapu gibi şeyler vermek durumunda kalmayacak. Şu andaki hesapladığımız bu. İnşallah bu uygulamayla finansman sorunu yaşayan otelcilerimizin, turizm işletmelerimizin sorunlarını aşacağız."

Çavuşoğlu, KOBİ kapsamındaki işletmelerin, 750 yatağın altındaki işletmelerin bu kapsamda bulunduğunu ancak limitinin düşük olduğunu dile getirerek, bu uygulamayla işletmelerin ihtiyacını karşılayacaklarını söyledi.

İleriki süreçte Bollywood'u da Antalya'ya getireceklerini belirten Çavuşoğlu, bununla ilgili çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

THY'nin uçuş ağını genişleteceklerini anlatan Çavuşoğlu, turizmi çeşitlendirmek için spor alanında da çalışmalar yaptıklarına değindi.

Çavuşoğlu, yerli turistin de gönlünün hoş tutulmasını isteyerek, şunları söyledi:

"Turistin kalitelisini istiyorsunuz, yerli turisti de beğenmiyorsunuz. Epeyce de açıklamalar yaptınız, şimdi o da hoş olmadı doğrusu. Yani kriz yaşadığınız zaman da Türkiye'nin her yerinden yerli turist geldi, pek de beğenmediniz. Ona göre hizmeti ayarlayacaksanız, ona göre hemen adapte edeceğiz kendimizi. Herkesin tercihi farklı, vatandaşa da saygı duyacağız, tepeden bakmayacağız. Gelen her turist bizim misafirimizdir, onun gönlünü hoş tutmak için Alanya'nın geleneksel misafirperverliğinin en iyisini göstereceğiz."

Çavuşoğlu daha sonra Alanya Kent Konseyi üyeleriyle basına kapalı görüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Çavuşoğlu: Hainlere aman vermeyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN