Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Türkiye’ye 15 Temmuz’da destek vermedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, jeopolitik önemi nedeniyle terörün hedefi olan Türkiye’nin, 15 Temmuz’da Batı’dan beklediği desteği görmediğini söyledi

Giriş Tarihi: 28.10.2016
Batı Türkiye’ye 15 Temmuz’da destek vermedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve eşi Dr. Esra Albayrak, "Başarısız Darbe Girişimi Sonrası Türkiye'de Sivil Toplumun Geleceği" programı için çeşitli ülkelerden gelen sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerini Cemile Sultan Korusu'ndaki akşam yemeğinde ağırladı. "Türkiye jeopolitik konumundan dolayı terörün hedefi oldu" diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, konuşmasında özetle şunları kaydetti:
15 Temmuz'un ülkemizde neden olduğunu, bölgedeki politikalardan da görebiliriz. Mülteciler, ölümler, bombalar, aşırı ve radikal gruplar gibi örgütler, bölgede her geçen gün sayısını artırıyor. Bunu sadece Ortadoğu olarak görmemek lazım. Artık bunları Batı'dan gelen haberlerde, Avrupa ve ABD gibi ülkelerde de görebiliyoruz. Bu örgütler, sadece o bölgede değil.

ÇOCUK LARI ALIYORLAR
Radikalleşme yayıldıkça, bölgedeki ticari ilişkiler de etkilenmektedir. Sosyal, ekonomik ve psikolojik sonuçları da bölgede incelemek lazım. PYD, YPG, DEAŞ ve PKK gibi örgütlerin bölgedeki terörist gruplar olduğu biliniyorken, FETÖ'nün terör örgütü olduğu 15 Temmuz gecesiyle birlikte ortaya çıktı. Aralarındaki fark; bir tarafta eğitimsiz ve umutsuz kişilerden oluşan radikal gruplar varken, FETÖ'de ise iyi eğitimli kalifiye, profesörler var. Bu yüzden düşmanımızın kim olduğunu bilemiyoruz. Çocuk yaşta, insanları alıp yetiştiriyorlar.
Örgütün devlete olan saldırıları, 2008 yılında Danıştay saldırısından itibaren ve devamında Ergenekon, Balyoz, 7 Şubat, MİT soruşturması, Gezi Parkı gibi önemli olaylarla ortaya çıktı. 15 Temmuz gecesiyle birlikte bütün insanların perspektifi de değişti. Demokrasi ve insan haklarına bakış yeniden şekillenmeye başladı.
Bölgede yükselen tansiyonun sebebi, demokrasi ve insan haklarına saldırı şeklinde tek başına okunamaz. Asıl sebepleri enerji politikalarının da sonucu olmasıdır. Maalesef üzücü ve doğrudur.
Psikolojik, ekonomik ve sosyal sebeplerin yanısıra, Türkiye bütün bu yaşadıklarına rağmen bölgede önemli zirvelere ev sahipliği yapmış, dünyadan çeşitli devlet başkanlarını da ağırlamıştır. G20, 23. Enerji Bakanları Zirvesi, Dünya Postacılar Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC), Dünya İnsani Zirvesi gibi.
Türkiye bütün Batılı ülkelere ev sahipliği yaptı, ama 15 Temmuz gecesi onlardan beklediği desteği göremedi. Batılı müttefiklerinden bu desteği göremezken, demokrasinin çifte standardını bu devletler bir kez daha gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Türkiye’ye 15 Temmuz’da destek vermedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN