Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AYM sadece kanunları iptal kararı verebilecek

Giriş Tarihi: 1.11.2016
AYM sadece kanunları iptal kararı verebilecek

AK Parti’nin anayasa paketinde AYM’nin kanunların yürürlüğünü durdurma yetkisi kaldırılacak. Sadece iptal kararı verebilecek

AK Parti'nin anayasa paketinde yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. AK Parti, MHP'ye tam başkanlık, Anayasa Mahkemesi (AYM), Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ve seçim barajını içeren iki seçenekli teklif götürecek. 5 yılda bir seçilecek olan Başkan sadece bütçe ile ilgili kanun teklifi verecek. Bunun dışında kanunları yine mevcut sistemde olduğu gibi Meclis çıkaracak. Başkan adayları Cumhurbaşkanı seçimlerinde olduğu gibi propaganda döneminde hazine yardımı yerine bağış alacak. Partiler ise oy oranlarına göre hazine yardımı olmaya devam edecek. Başkan Meclis'ten çıkarılan bir kanun ile ilgili kararname çıkaramayacak. Meclis'ten çıkan kanunlar Başkan tarafından onaylanacak. Meclis veto edilen kanunun tekrar kabul ederse Başkan kanunu onaylamak zorunda kalacak. Başkan kanunun iptali için AYM'ye başvurabilecek. 2007'de AK Parti'nin, Cumhurbaşkanı'nı seçmemesi için öne sürülen 367 garabeti nedeniyle evet demek zorunda kaldığı milletvekili seçimlerinin 5 yıldan 4 yıla indirilmesi ile ilgili yeniden düzenleme yapılacak. Seçimler yeniden 4 yıldan 5 yıla çıkarılacak.

AYM VE HSYK'DA DÜZENLEME
Pakette en dikkat çeken değişiklik ise AYM ve HSYK ile ilgili. AYM'nin kanunların yürürlülüğünün durdurulması yetkisinin kaldırılması planlanıyor. AYM sadece iptal kararı verebilecek. Yüce Divan yetkisi yine AYM'de kalacak. HSKY'nın yarı üyesini Meclis, yarı üyesinin Başkan seçecek. Yeni sistemde yüzde 10 barajının düşürülmesi veya kaldırılması düşünülüyor. AK Parti barajı yüzde 5, yüzde 3, yüzde 1 veya sıfır olması seçenekleri üzerinde çalışıyor. Baraj aşağıya çekilirse daraltılmış bölge sistemi, sıfır olursa dar bölge seçim sistemi uygulanacak. Yeni sistemde milletvekilleri daha bağımsız olacak. Kendi hazırladıkları kanun tekliflerini Meclis'e sunabilecekler. Milletvekillerine alanında uzman elemanlar tahsis edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM sadece kanunları iptal kararı verebilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN