Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten çarpıcı açıklama!

Başbakan Yardımcısı Şimşek, şu anda Türkiye'nin çok büyük bir terör tehdidi ile karşı karşıya olduğunu vurguladı ve "Bizim ortaklarımızın da bunu çok iyi anlaması lazım. Avrupa'nın da Amerikanın da... Uzaktan bizimle ilişkili dedikodu yapmaları doğru değil." dedi.

Giriş Tarihi: 1.11.2016 21:12 Güncelleme Tarihi: 1.11.2016 21:28
Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten çarpıcı açıklama!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"Darbe girişiminin ardından bu girişimin arkasında kimin olduğu ve bununla ilgili ne yapılıp yapılmadığı konusunda Amerika'da hala kafaların karışık olduğunu gördünüz mü" sorusu üzerine Şimşek, "Doğrusu gelen sorulardan zaman zaman bu türden çıkarımlarda bulunmak, sonuçlara ulaşmak mümkün. Bu sanki darbe girişimi uzaktan bakınca çok iyi anlaşılmıyor. Aslında Türkiye'de hukuk devletini, Türkiye demokrasisini yok etmeye yönelik yapılabilecek en büyük terör eylemidir. Bunu görmek lazım. Bu darbe girişiminin arkasında bu sapkın dini hareketin olduğuna dair zihnimizde zerre kadar tereddüt, soru işareti yok Ben inanıyorum ki, Amerikalılar bu konuyu iyi anladıklarında güçlü bir şekilde Türkiye'nin yanında duracaklar." diye konuştu.

Şimşek, iki ülke arasında anlaşmazlıklar da olduğuna işaret ederek, "Amerika'nın PYD/YPG ile Suriye'deki diyaloğu ciddi bir şekilde bizde rahatsızlık uyandırıyor. Bizim için PKK ve dolayısıyla Suriye'den gelen tehdit yaşamsal bir tehdittir. Ülke olarak biz gerekeni yapacağız, Amerika'nın bunu çok iyi anlaması lazım, bu konuda netiz." ifadesini kullandı.

Şimşek, Amerika'nın Türkiye'ye eskiden olduğu gibi stratejik bir perspektifte yaklaşması gerektiğinin altını çizdiklerini dile getirerek, Amerika seçimlerine 1 hafta kaldığını, bunu atlatınca tekrar diyalogları güçlü bir şekilde sağlayıp bazı ufak tefek anlaşmazlıklara son vermek gerektiğine değindi. Şimşek, Türkiye ile Amerika arasındaki ticaret ve ilişkilerle ilgili bir soru üzerine, şöyle konuştu:

"Uzun bir dönem bizim Suriye'ye ilişkin önerilerimiz ile Amerika'nın perspektifi pek uydu diyemem. Yazıldı, çizildi, onun için söylüyorum, FETÖ kaynaklı bir takım engellemeler de söz konusu. Amerika'nın bir süredir devam eden bir diyaloğu var PYD/YPG ile ama biz bu konuda çok netiz, bunlar esas itibarıyla PKK'nın kendisi veya bir kolu. Suriye'nin toprak bütünlüğü bizim için önemli. Bu konuda hem fikiriz. Suriye'de veya başka bir yerde etnik veya mezhep eksenli yeni küçük küçük devletçiklerin kurulması veya bunun çabası bölgeye hayır getirmez ve ülkemiz için önemli bir tehdit olarak ortaya çıkar. Bunu da çok iyi anladıklarına inanıyorum.Eninde sonunda doğruyu anlayacaklar ve Türkiye'ye bu anlamda güçlü destek vereceklerine inanıyorum. Çünkü ilişkiler çok güçlü çok köklü."

"UZAKTAN BİZİMLE İLİŞKİLİ DEDİKODU YAPMALARI DOĞRU DEĞİL"

Şu anda Türkiye'nin çok büyük bir terör tehdidi ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Şimşek, "Bizim ortaklarımızın da bunu çok iyi anlaması lazım. Avrupa'nın da Amerikanın da... Uzaktan bizimle ilişkili dedikodu yapmaları doğru değil. Ben hep söylüyorum, konuşalım, diyalog kuralım, birbirimizi daha iyi anlayalım." dedi.

Şimşek, şöyle devam etti:

"Tabii ki basın özgürlüğü bütün demokrasiler için olmazsa olmazdır. Gerçek anlamda demokrasinin en önemli bileşenidir. Bu konuda tereddüt yoktur. Ama şu da bir gerçek, terörün propagandası dünyada artık tolere edilen bir şey değildir. Bunu artık görelim. Ben herhangi spesifik bir konuda söylemiyorum bunu genel anlamda konuşuyorum. Biz FETÖ'yü terör örgütü olarak görüyoruz. Çünkü nasıl vahşi bir darbe girişimi olduğunu gördük. PKK'yı benim anlatmama gerek yok bütün ülke biliyor bölücü terör örgütünü. Bunun propagandası kabul edilebilir bir şey değil. Vatandaşlarımızın zehirlenmesi kabul edilebilir bir şey değil. Bunun için Türkiye'nin mücadelesi kolay değil. Gerçekten burada amaç özgür basının susturulması değil, burada amaç terörün propagandasının önüne geçmek veya varsa kriminal suç örgütlerinin parçası olan üyeler hakkında gerekenin yargı tarafından yapılmasıdır. Şu anda da Türkiye'de bir yargı süreci işliyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten çarpıcı açıklama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN