PKK Sincar'da okul açtı!

Terör örgütü PKK’nın, Sincar’da Ezidi çocuklara yönelik askeri ve siyasi dersler veren okullar açması halkın tepkisini çekti. Sincar’daki insan hakları aktivisti Kawe Edo “Militanların yetiştirilmesi için açılan bu okulların derhal kapatılması gerekiyor” dedi.

Giriş Tarihi: 1.11.2016 09:57
PKK Sincar'da okul açtı!

Terör örgütü PKK, Irak'ın Musul vilayetine bağlı Sincar ilçesinde Ezidi çocuklara yönelik askeri ve siyasi dersler veren okullar açması bölgedeki halkın tepkisiyle karşılaştı. Sincar Kaymakamı Mehma Halil, "PKK'nın askeri varlığına rıza gösterilmediği bir süreçte, örgütün okul açmasına müsaade etmeyeceğiz. Militanların bölgemizde okul açmasını şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı. Sincar'da örgüt tarafından açılan okulların perde arkasında militan yetiştirmek olduğunu dile getiren Halil, "Şengal'da (Sincar) Irak Kürdistan Hükümeti ve Irak merkezi hükümetinin dışında başka bir okulun açılması yasal değildir. Bu tür okulların amacı bölgede karışıklık çıkarmaktır" yorumunu yaptı.

Halil, "Ailelere çocuklarını bu okullara göndermemesi yönünde çağrıda bulunduk" dedi. Halil, askeri ve siyasi dersler veren okullara çocukların gönderilmesinin insan hakları ihlalleri arasına girdiğini de belirtti. Sincar'daki insan hakları aktivisti Kawe Edo da örgütün bu tür okullar açmasına ilişkin şunları kaydetti: "Militanların yetiştirilmesi için açılan bu okulların derhal kapatılması gerekiyor. "

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK Sincar'da okul açtı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN