Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD, FETÖ gerçeğini görmeye başladı

ABD Adalet Bakanlığı, Gülen’in iadesi için yeni deliller sunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, “Amacımız mahkemeye eksiksiz dosya sunmak” diyerek Türkiye’den ek bilgi ve belgeler istedi

Giriş Tarihi: 2.11.2016
ABD, FETÖ gerçeğini görmeye başladı

ABD Adalet Bakanlığı, Türkiye'nin, "FETÖ'nün terör örgütü, Fetullah Gülen'in de örgütün elebaşı olduğu" görüşünü destekler nitelikte yeni deliller sunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, "Amacımız mahkemeye eksiksiz dosya sunmak" diyerek yeni bilgi ve belgeler istedi.

"ABD'NİN BAKIŞI DEĞİŞTİ "
SABAH, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, Gülen'in iade sürecini diplomatik yönden de katkı sağlamak için ABD'ye giderek mevkidaşı Loretta Lynch ile yaptığı görüşmeye dair bilgilere ulaştı. Heyette yer alan bir isim, "ABD, Türkiye'nin Gülen yapılanmasının bir terör örgütü, Fetullah Gülen'in de bu kanlı örgütün elebaşı olduğu yönündeki tezini kabul etmeye, 15 Temmuz öncesine göre daha yakın" değerlendirmesini yaptı.

GÖZLER YENİ DÖNEMDE
Her 2 bakanın görüşmesinde, delillerin eksiksiz olarak toplanması konusunda görüş birliğine varıldı. Bu aşamada ABD'li heyetin Türk heyetine, "Geçici tutuklama veya iade kararını verecek olan bağımsız mahkemelerdir. Bizim siyasi organ olarak amacımız, mahkemelere eksiksiz dosya sunmak" mesajını verdi. ABD'li bakanlık yetklileri bu kapsamda Türkiye'ye, ABD hukuk sistemi ve dolayısıyla mahkemeler için önem taşıyan "bilgi ve belgeler listesi"ni iletti. İade amacıyla geçici tutuklama ve iade taleplerinin, bu belgeler de tamamlandıktan sonra ilgili mahkemeye iletileceği aktarıldı. Adalet Bakanı Bozdağ'ın ABD'ye yaptığı ziyarette edinilen izlenimler; Türkiye'nin hem "geçici tutuklama" hem de "iade" gibi taleplerinin siyasi yönünün, bu ay yapılacak olan başkanlık seçimleri sonrasında oluşacak yeni yönetimce değerlendirileceği yönünde.

SİSTEM TÜRKİYE'DEN FARKLI
ABD hukuk sistemi, suçluların iadesi konusunda Türkiye'den farklı işliyor. Türkiye'de, siyasi iradenin talebi mahkemeye iletip iletmeme veya ne zaman ileteceği konusunda inisiyatifi bulunmuyor ancak ABD'de Adalet Bakanlığı ön bir süzgeç görevi görüyor. Adalet Bakanlığı gelen talepleri mahkemelere ne zaman ileteceğini kendisi belirliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, FETÖ gerçeğini görmeye başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN