Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İçişleri Bakanlığının yurt dışı temsilcisi azaltıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına yurt dışı için tahsis edilen kadro sayısı azaltılarak, üç teşkilat tek çatı altında toplandı.

Giriş Tarihi: 2.11.2016 13:58 Güncelleme Tarihi: 2.11.2016 13:58
İçişleri Bakanlığının yurt dışı temsilcisi azaltıldı

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan, "Son kararname ile İçişleri Bakanlığının yurt dışı temsilciliklere müşavirler gönderebileceği ve maaşlarının 5-7 bin dolar olacağı"na ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve kamuoyunu aydınlatmak amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile İçişleri Bakanlığı bünyesinde yurt dışı teşkilatı için 100 adet İçişleri Müşaviri kadrosu ihdas edildiğinin belirtildiği açıklamada, kadro cetvelinde bunlardan 55'inin Jandarma Hizmetleri Sınıfına, 40'ının Emniyet Hizmetleri Sınıfına, 5'inin ise Sahil Güvenlik Hizmetleri sınıfına tahsis edildiğinin görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığının daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) bağlı oldukları için Genelkurmay Başkanlığı üzerinden kendilerine tahsis edilen kadroları kullandıkları hatırlatıldı. Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının İçişleri Bakanlığına bağlanması üzerine, kadro tahsisi olarak yeni düzenlemeye gidildiğine işaret edilen açıklamada, yurt dışı kadroların yeni yapılanmaya uygun bir şekilde, Emniyet Genel Müdürlüğü de dahil olmak üzere, İçişleri Bakanlığında tek çatı altında toplanmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Buna göre, bugüne kadar, Genelkurmay üzerinden, Jandarma Genel Komutanlığı 385 yurt dışı görev kadrosu kullanırken bu sayı yeni düzenleme ile 55'e, Sahil Güvenlik Komutanlığının kullandığı kadro sayısı ise 10'dan 5'e düşürülmüştür. Daha önce Emniyet Genel Müdürlüğünün kullandığı kadro sayısı ise 26 iken 40 olmuştur. Özetle; toplamda Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı 421 adet fiili yurt dışı kadrosu kullanırken, haberde verilenin aksine, yeni düzenleme ile bu sayı azalmış; fiilen kullanılan 421 adet kadro yerine 100 adet kadro konulmak suretiyle eski sayıdan daha az bir yurt dışı kadrosu ile tek bir çatıda üç teşkilat toplanmıştır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İçişleri Bakanlığının yurt dışı temsilcisi azaltıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN