“Feto’nun iadesi için delillerimiz yeterli”

ABD’li mevkidaşı Lynch ile Feto’nun iadesine ilişkin görüşmeler yapan Bekir Bozdağ’ın “iade” ve “iade amaçlı tutuklama kararı” için ellerindeki delillerin yeterli olduğunu söylediği öğrenildi

Giriş Tarihi: 3.11.2016
“Feto’nun iadesi için delillerimiz yeterli”
Terör örgütü elebaşısı Fetullah Gülen'in iadesi için ABD'ye giden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın bu ülkedeki temasları Washington yönetimini "FETÖ'nün terör örgütü olduğu" gerçeğine yaklaştırırken Adalet Bakanlığı yetkilileri Türkiye'nin sunduğu delillerin tutuklama ve iade için yeterli olduğunu belirtti. Bozdağ ile ABD'li mevkidaşı Loretta Lynch arasındaki görüşmenin ardından her iki bakanlık da hukuki süreç noktasında işbirliğinin önemine dikkat çekti. Yetkililer, hem 15 Temmuz öncesi hem de sonrasında iade taleplerine ilişkin dosyaların savcılıklarda ciddi bir çalışma sonunda hazırlandığını, Bakanlık'taki çalışmalarla da bu taleplerin ABD ile Türkiye arasındaki Suçluların İadesi Sözleşmesi'nde yer alan hükümlerin gereklerine göre düzenlendiğini belirtti. Türkiye'nin ABD'ye gönderdiği "iade amaçlı tutuklama" ve "iade" talepli dosyalarla sonradan gönderilen ek bilgi ve belgelerin terör örgütü elebaşı Gülen'in tutuklanması ve iadesi için yeterli olduğunu savunan Adalet Bakanlığı, bu görüşün Lynch'e bir kez daha iletildiğinin altını çizdi. Adalet Bakanlığı'nda, Bozdağ ile Lynch görüşmesindeki olumlu havanın korunmasının önemli olduğu değerlendirmesi yapıldı. Bakanlık yetkilileri, Türkiye'nin iade talebinin ABD Adalet Bakanlığı'nca mahkemelere sunulmasından sonra da işbirliğine açık olunacağına dikkat çekti.

DOSYADA EKSİK YOK
ABD ile Türkiye arasındaki Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Sözleşmesi, iade istenen tarafın iade sürecinde ek bilgi ve belge isteyebileceğini, iade talebinde bulunan tarafın da işbirliği için gerekli bilgi belgeleri her aşamada karşı tarafa gönderebileceğini hüküm altına alıyor. Adalet Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'nin sunduğu dosyada eksiklik olmadığını, yeterli bilgi ve belgenin sunulduğunu ancak süreç içinde oluşabilecek hukuki taleplerin ilgili sözleşme çerçevesinde değerlendirilmesinde görüş birliği bulunduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Feto’nun iadesi için delillerimiz yeterli”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN