‘Felaketin eşiğinden döndük’

Darbe Komisyonu’na bilgi veren yazılı soru İlker Başbuğ, “Eğer başarılı olsalardı ne demokrasi ne laiklik ne de hukuk kalırdı” dedi

Giriş Tarihi: 4.11.2016
‘Felaketin eşiğinden döndük’
Meclis FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'u dinledi. Başbuğ'un komisyona sunumu iki saat sürerken toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Başbuğ komisyonda özetle şunları söyledi:
Türkiye o gece felaketin eşiğinden dönmüştür. Onlar başarılı olsalardı ne demokrasi ne laiklik ne hukuk devletinin zerresi ortada kalırdı. Bu olay ciddidir, vahimdir, kapsamlıdır. Bir "oyun", "senaryo" şeklinde değerlendirilmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum.
15 Temmuz Fetullah Gülen terör örgütünün silahlı darbe girişimidir. Genelkurmay Başkanı'nın 'Fetullah Gülen'le görüştürmek istediler' açıklamasının doğruluğuna inanıyorum. Bu darbe girişiminin Fetullah Gülen tarafından yönlendirilip emir verildiğini görmemek büyük hata olur. Darbe girişiminin hazırlık süreci olmadan uygulandığını düşünmek akla ziyandır. İstihbarat birimleri bu hazırlık sürecini nasıl tespit edememiştir? Zafiyet söz konusudur.
Kozmik Oda'dan evrak çıktığı yalan. Kozmik Oda'ya girilmesinde sorumluluk bana ait. Müsaadeyi ben verdim pişman değilim. İzin vermeseydik, 'bütün faili meçhullerin burada kayıtları vardı, yok ettiler' denilecekti, TSK üzerinde silemeyeceğimiz şaibe olarak kalacaktı.
Başbakan (Erdoğan) olayın vahametini gördü. İster 2012 ister 2014 deyin, bu süreç 14 Temmuz 2016'ya kadar. Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanı'nın FETÖ'ye karşı ciddi şekilde mücadele ettiğini görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu mücadelesine ayak uydursaydık 15 Temmuz'a gelinmezdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Felaketin eşiğinden döndük’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN