Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB Bakanı Ömer Çelik'ten AB'ye sert tepki

AB büyükelçileri ile bir araya gelen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında, "Bir milletvekili seçildikten sonra eğer terör örgütünü himaye eden, terör propagandası yapan, terör faaliyetlerine katılan bir tutum içerisine giriyorsa 'Seçilmişlere dokunulamaz' eleştirisini kabul etmeyiz" dedi.

Giriş Tarihi: 7.11.2016 11:59 Güncelleme Tarihi: 7.11.2016 14:08
AB Bakanı Ömer Çelik'ten AB'ye sert tepki

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili "Milletvekilleri tutuklanmıyor. Teröre destek veren, terör propagandası yapan, ifadeye çağrıldığı halde gitmeyenler hakkında işlem yapılıyor. Biz parti kapatmalara karşıyız. Partiler yaşamalıdır ama kimse terör faaliyetlerinin arkasına saklanmamalıdır" dedi.

AB BÜYÜKELÇİLERİNİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISINA ELEŞTİRİSİ: DOĞRU YAKLAŞIMLAR DEĞİL

AB Bakanı Ömer Çelik, AB ülkelerinin büyükelçileriyle Ankara'da çalışma kahvaltısında bir araya geldi. AB büyükelçileriyle gerçekleştirdiği toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çelik, "AB büyükelçilerinin böyle olağanüstü toplantıya davet edilmesi gibi hususların doğru yaklaşımlar olmadığını ifade ettim. Eğer olağanüstü toplantıya davet edilecekse bu Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı terör saldırıları sonrası yapılmalıdır. Türkiye ile dayanışma içinde olunmalıdır" ifadelerini kullandı.

'SEÇİLMİŞLERE DOKUNULAMAZ' ELEŞTİRİSİNİ KABUL ETMİYORUZ

HDP'lilerin tutuklanmasını değerlendiren Çelik, "Türkiye'de dokunulmazlık belli milletvekillerine özel olarak kaldırılmadı. Meclis'in mutabakatıyla ortaya çıktı. Milletvekilinin işi meşru bir alan içerisinde toplumsal talepleri, siyasi temsile çevirmektir. Ama bir milletvekili seçildikten sonra eğer terör örgütünü himaye eden, terör propagandası yapan, terör faaliyetlerine katılan bir tutum içerisine giriyorsa şu eleştiriyi kabul etmeyiz. 'Seçilmişlere dokunulamaz'

Seçilmişlere kanunlar çerçevesinde hareket ettiği sürece tabi ki dokunulmamalıdır. Ama bunun yerine bir seçilmiş, halkın toplumsal taleplerini siyasi temsile çevirmek yerine terör örgütünün temsilcisi gibi davranmaya çalışıyorsa bu durumda oy aldığı kesime karşı sorumluluğu yerine getirmiyor, sabote ediyor demektir" diye konuştu.

AB Bakanı Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

"PARTİ KAPATMALARA KARŞIYIZ"

İfadeye çağrıldığı halde gitmeyenler hakkında işlem yapıldığını belirten Çelik, "Milletvekilleri tutuklanmıyor. Teröre destek veren, terör propagandası yapan, ifadeye çağrıldığı halde gitmeyenler hakkında işlem yapılıyor. Eğer burada partiye dönük hasmane bir tavır söz konusu olsaydı, o zaman biz parti kapatmalara karşı bir parti olmazdık. Biz her zaman söyledik. Biz parti kapatmalara karşıyız, dedik. Partiler yaşamalıdır ama kimse terör faaliyetlerinin arkasına saklanmamalıdır" dedi.

BRÜKSEL MAHKEMESİ'NİN PKK KARARINA TEPKİ: ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRIDIR

Türkiye ve AB ilişkileri açısından çok kırılgan bir dönemde olunduğunu vurgulayan AB Bakanı Çelik, Brüksel Mahkemesi'nin PKK kararına tepki gösterdi. Çelik, şöyle konuştu: "AB artık PKK konusundaki çeşitli kurumların çifte standartlarına bir düzen getirmelidir. Belçika'daki bir mahkemenin PKK'yı terör örgütü olarak tanımama kararı, doğrudan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne saldırıdır. PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmeyen bir mahkeme kararı, meşru devletlerle bir terör örgütünü eşit saymaktadır. Bu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne, BM şartına ve hepimizin altında imzası olan bütün uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Bu asla kabul edilemez. Böyle bir çifte standart olmaz. DEAŞ söz konusu olduğu zaman bütün dünyayı ayağa kaldıracaksınız ama PKK söz konusu olduğunda sempati moduna geçeceksiniz. Bu asla kabul edilemez"

"HİÇ KİMSENİN MECLİS'İ TERK ETMEMESİ LAZIM"

HDP'nin TBMM'deki yasama faaliyetlerine katılmama kararını eleştiren Çelik, siyasi çözümün Meclis olduğunun altını çizerek, "Eğer birisi Meclis'i terk ediyorsa halktan aldığı oya terör örgütü adına ihanet ediyor demektir. Hiç kimsenin Meclis'i terk etmemesi lazım. Herkesin Meclis'te faaliyetini sürdürmesi lazım. Doğru adres TBMM'dir. Halkı ayaklanmaya çağırmak, hendekleri bir kazanım olarak görmek hiçbir şekilde meşru kabul edilebilecek hususlar değildir" ifadelerini kullandı.

AVRUPA KOMİSYONU'NA ELEŞTİRİ: VİZYONSUZLUĞUN EN BÜYÜK ÖRNEKLERİNDEN BİRİ

Avrupa Komisyonu'nun en başarısız dönemini geçirdiğini savunan Çelik, "Avrupa Komisyonu Başkanı, Türkiye'de darbe girişimi olduktan sonra hala Türkiye'ye gelmemiştir. Sayın Junker'in döneminde göç sorunu, terör sorunu, Avrupa'nın güvenlik sorunu konularında Avrupa Komisyonu en başarısız dönemini geçirmektedir. Avrupa Komisyonu'na büyük saygımız var ama Avrupa Komisyonu'nu yönetenlerin şu andaki vizyonları, Avrupa'da şimdiye kadar görülmüş vizyonsuzluğun en büyük örneklerinden birisi olarak önümüzde durmaktadır" diye konuştu.

"FETÖ'CÜLERİN YANINDA NAZİLER ÇIRAK GİBİ KALIR"

AB Bakanı Çelik, açıklamalarının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn'ün Türkiye'ye yönelik 'Nazi dönemi' eleştirisi sorulan Çelik, "Nazilerle yapılan mücadele sırasında demokrasiyi korumak için yapılan uygulamalar. FETÖ'cülerin yanında Naziler çırak gibi kalır. Kimse mücadeleden geri adım atacağımızı düşünmesin" diye yanıt verdi.

'TÜRKİYE İLE MÜZAKERELER KESİLSİN' ÇAĞRISINA TEPKİ: BUNLAR IRKÇILAR

Bazı ülkelerin 'Türkiye ile müzakereler kesilsin' çağrısını nasıl değerlendirdiği sorulan Çelik, "Türkiye ile müzakereler kesilsin, diyenler; bunlar AB'nin dostu değiller. Bunlar ırkçılar. Türkiye-AB ilişkilerinin kesilmesini ben AB Bakanı olarak istemem. Türkiye'nin milli çıkarları açısından AB'ye tam üyelik perspektifinin doğru olduğunu düşünüyorum. AB ile ilişkilerini kesmiş bir Türkiye, AB için iyi olmayacaktır. AB de bundan büyük kayıplar elde edecekler. Türkiye hakkında verdiği her karar, AB'nin aslında kendi hakkında verdiği karardır. Bizim arzumuz Avrupa ile daha güçlü ilişkilerin kurulmasıdır" diye konuştu.

'İDAM' AÇIKLAMASI: VATANDAŞIN TALEBİ DEMOKRASİLERDE ESAS

İdam cezanın tekrar getirilmesi konusunun, toplantıda gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Bakan Çelik, şöyle konuştu: "Vatandaşlarımızın gösterdiği bu tepkiye kimse doğru ya da yanlış değer yükü şeklinde eleştiri getiremez. Vatandaşın talebi demokrasilerde esastır. İdam cezasının gelip gelmeyeceği tamamen halkın takdiri olacaktır. Siyasetçiler halkın takdirine boyun eğmek durumundadır. Bunun karşılığında AB müzakerelerinin kesilmesi gibi bir durum, zaten onu ifade ediyorlar. Benim AB Bakanı olarak görüşüm, AB ile müzakerelerinin devam etmesidir. Güçlü ilişkide bir kesinti ortaya çıksın istemem"

İŞTE KANDİL'DEN AYAR YİYEN EŞ BAŞKANLARIN B PLANI!

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN HDP YORUMU: BU DENSİZLER... FLAŞ! HDP MECLİSTEN ÇEKİLDİ!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Bakanı Ömer Çelik'ten AB'ye sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN