Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa kendi tarihine baksın

Halkın istekleri doğrultusunda siyaset yapmak yerine terör örgütünün istekleri doğrultusunda siyaset yapan HDP'liler hakkında yapılan işlemlere art arda açıklamaların geldiği Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde de benzer durumların yaşandığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 7.11.2016 14:28 Güncelleme Tarihi: 7.11.2016 14:44
Avrupa kendi tarihine baksın

Teröre destek veren, terör propagandası yapan, ifadeye çağrıldığı halde gitmeyen HDP'liler hakkında yapılan işlemlere AB'den art arda skandal açıklamalar geldi. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz yaptığı açıklamada Türkiye'yi AB üyeliği konusunda adeta tehdit ederek AB-Türkiye ilişkilerinin temelini oluşturan değerlere, prensiplere, kural ve kaidelere sırtını dönüyor" ifadesini kullandı.

Nitekim Almanya, Belçika, Danimarka, Avusturya, İsveç, İtalya, Fransa, İspanya, İsviçre, İzlanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelerde yasama dokunulmazlığının suç üstü yakalanan milletvekilleri için geçerli olmadığı ortaya çıktı. İsviçre'de ise ülke dışına kaçma riski olan vekiller tutuklanabiliyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde milletvekillerinin suç işlemeleri halinde tutuklandıklarına ilişin somut örnekler şu şekilde:

AVUSTURYA

Avusturya Ulusal Meclisi, yolsuzlukla suçlanan aşırı sağcı muhalefet lideri Heinz Christian Strache ve Neo-Naziler tarafından düzenlenen bir baloya Savunma Bakanlığı tarafından yasaklanmış bir askeri kıyafetle katılan milletvekili Elmar Podgorschek'in dokunulmazlığını oy çokluğu ile kaldırdı.

DANİMARKA

2006 yılında trafik kazasına sebep olan Adalet Bakanı Lene Espersen'in dokunulmazlığı kaldırılmış, bin 500 kron para cezasına çarptırılmış ve ehliyeti şartlı olarak elinden alınmıştı. 2010 yılında ise Müslümanlar hakkında ırkçı ifadelerde bulunan aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi (DF) milletvekili Jesper Langballe'nin dokunulmazlığı kaldırılmış ve hakkında dava açılmıştı.

HDP GRUP BAŞKAN VEKİLİ İDRİS BALUKEN TUTUKLANDI

İNGİLTERE

Avam Kamarası'ndaki barda kavga çıkararak Muhafazakar Partili milletvekili Stuart Andrew'e kafa atan ve olay anında orada olan 2 kişiyi daha darp eden İşçi Partili Milletvekili Eric Joyce, olay yerine gelen polis tarafından tutuklandı ve hakkında açılan dava sonrasında suçlu bulundu. Kefaletle serbest kalan Joyce daha sonra partisinden istifa etmek zorunda kaldı. 2007 yılında karısını sokak ortasında döven Muhafazakar Partili milletvekili Andrew Pelling, eşinin şikayeti üzerinde gelen polisler tarafından tutuklandı.

BULGARİSTAN

Aşırı sağcı GERB partisi milletvekili Dimitar Avramov'un dokunulmazlığı kaldırıldı. 34 yaşındaki Avramov, hakkında açılan dava sonrasında rüşvet almak ve yolsuzluk yapmaktan dolayı suçlu bulundu ve tutuklanarak hapse atıldı.

ALMANYA

Sol Parti Thiringen Eyaleti Meclis Grubu Başkanı Bodo Ramalow ve Saksonya Eyaleti Meclis Grup Başkanı Andre Hahn'ın dokunulmazlığı kaldırıldı. Söz konusu milletvekilleri, aşırı sağcıların Dresten şehrinde düzenlediği eyleme karşı düzenlenen protesto gösterilerine katılmakla suçlanmıştı.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ VE FİGEN YÜKSEKDAĞ TUTUKLANDI

AB BAKANI ÖMER ÇELİK'TEN AB'YE SERT TEPKİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa kendi tarihine baksın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN