Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soruları okumadan subaylık sınavını kazanmış

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'nin "mahrem" yapısına ilişkin soruşturma kapsamında göz altına alınanlar arasındaki FETÖ itirafçısı, emniyette verdiği ifadesinde 2011 yılında girdiği jandarma subaylık sınavında hiçbir soruyu okumadan cevaplamasına rağmen 72 puanla sınavı kazandığını itiraf etti.

Giriş Tarihi: 7.11.2016 11:47 Güncelleme Tarihi: 7.11.2016 11:47
Soruları okumadan subaylık sınavını kazanmış

Uşak merkezli 26 ilde yürütülen FETÖ/PDY'nin insan kaynağı temininde önemli rol oynayan ve "mahrem" yapı olarak adlandırılan oluşuma ilişkin yürütülen operasyonda, örgütün askeri sınavlara müdahalesi, ifadelere yansıdı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan zanlılar arasında bulunan bir FETÖ itirafçısı subay, "mahrem" yapı yöneticilerinin üniversite öğrencilerine hangi mesleği seçmeleri yönünde sürekli telkinde bulunduğunu, zaman zaman ikna toplantıları düzenlediklerini bildirdi.

'POLİS OLMAK İSTEYENLER ASKERİYEYE YÖNLENDİRİLİDİ'

Kendisinin 2011 yılında Uşak Üniversitesinde okuduğu yıllarda örgüt yöneticileri tarafından lüks bir evdeki toplantıya çağrıldığını, burada hangi mesleği yapmak istediği yönünde sorular sorulduğunu, kendisinin polis olmak istediğini söylemesinin ardından FETÖ yöneticilerinin "Şimdi 100 lira aidat veriyorsun, subay olunca 400-500 lira millete bahşiş verirsin." diyerek subaylık sınavına girmesi yönünde telkinlerde bulunduklarını söyledi. Aynı yıl örgüt yöneticilerinin kendisinin yerine subaylık ve astsubaylık sınavlarına müracaatta bulunduğunu aktaran "itirafçı", Kara Kuvvetlerinin subaylık ve astsubaylık sınavlarına girdiğini bu sınavların çok kötü geçmesine rağmen astsubaylık sınavından 78, subaylık sınavından ise 72 veya 74 puan alarak kazandığını örgüt yöneticilerine sorduğunda kendisine "Sen orasını karıştırma mülakatlara gir." yönünde uyarıldığını ancak sınavları hakkıyla kazanmadığını düşünerek iki mülakata da girmediğini söyledi.

SINAVLARA MÜDAHALE ETTİLER

Kara Kuvvetleri Komutanlığının subaylık ve astsubaylık mülakatlarına girmediği için örgüt tarafından dışlandığını, üzerinde baskı kurduklarını ifadesinde anlatan itirafçı, örgüt yöneticileri tarafından Jandarma subaylık ve astsubaylık sınavlarına sokulduğunu belirtti. İtirafçı ifadesinde, "Jandarma subaylık sınavında şüphelerimi gidermek için soruların hiçbirini okumadan cevapladım. Sadece cevap anahtarına ismimi yazdım. Bir hafta sonra sonuçlar açıklandığında okumadan cevapladığım sorulardan 72 puan kazandığımı öğrenince örgütün bu şekilde sınavlara müdahale ettiğini anlamış oldum." dedi. Yazılı sınavı kazandıktan sonra örgüt yöneticilerinin kendisini mülakata hazırladığını, mülakata girerek jandarma subaylığını kazandığını ancak eğitim sırasında hak etmediğini düşünerek subaylıktan ayrıldığını belirten FETÖ üyesi, örgüt yöneticilerinin özellikle askeriyeye büyük önem verdiğini vurguladı. Uşak merkezli 26 ilde gerçekleştirilen operasyonda 37 kişi gözaltına alınmış, 30 şüpheli tutuklanmıştı. Ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, bazı şüphelilerin ikametlerinde örgütsel dokümanlar, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile PKK elebaşı Abdullah Öcalan'a ait kitaplar ele geçirilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soruları okumadan subaylık sınavını kazanmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN