Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Yıldırım Anayasa değişikliği için tarih verdi

Başbakan Binali Yıldırım partisinin TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Anayasa değişikliğine istinaden açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, "Bu hafta partilerle görüşüp son şekli vereceğiz" dedi. İşte Başbakan Yıldırım bu haftaki grup konuşmasından satır başları...

Giriş Tarihi: 8.11.2016 11:44 Güncelleme Tarihi: 8.11.2016 14:31
Başbakan Yıldırım Anayasa değişikliği için tarih verdi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Avrupa ülkelerine seslenen Yıldırım, şöyle konuştu:

"PKK'ya arka çıkan Avrupalı dostlarımıza buradan selam gönderiyorum. Bırakın Türkiye'nin hukuk meselesi ile uğraşmayı da gençliğinizi, geleceğinizi zehirleyen PKK uyuşturucu tacirlerine karşı bir laf edin, bir şey söyleyin. Bizim bu topraklardaki mücadelemiz sadece milletimizin huzuru, güvenliği değil, aynı zamanda sizin de geleceğinizin mücadelesidir."

"YANLIŞ ANLADINIZ"

Yıldırım, HDP'nin TBMM Genel Kurulu ve komisyon çalışmalarına katılmama kararına ilişkin, "Şimdi de bu vekiller (HDP) kalkmış diyorlar ki yasama faaliyetlerini durduruyoruz. Millet size yasama faaliyetlerinizi değil, terör faaliyetlerinizi durdurun dedi, yanlış anladınız." dedi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından önemli satır başları şöyle oldu:

Bakanlar Kurulu'nda uyuşturucu kullanımını kapsamlı bir şekilde ele aldık. Gelişmiş ülkelere göre bu anlamda oldukça gerideyiz. Uyuşturucu ile mücadelede en önemli çalışmalardan bir tanesi toplumda farkındalığın oluşturulmasıdır. Sigara ile mücadelede çalışmalarımız kısa sürede örnek sonuca ulaşmıştı. Uyuşturucu ile mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmek için 8 bakanımızın bir arada olduğu bir yüksek kurul oluşturduk. Bu kurul gerekli çalışmaları gerçekleştirecek. Farklı çevrelerde bu mücadelede etkin bir biçimde rol alacak. Bu husustaki cezaları da geçtiğimiz yıllarda artırmıştık. Bu konuyla ilgili yeni yöntemlerimizde olacak.

AVRUPALI DOSTLARIMIZ, GENÇLERİNİZİ ZEHİRLEYEN PKK'YA LAF EDİN!

PKK'ya arka çıkan Avrupalı dostlarımıza buradan selam gönderiyorum. Bırakın Türkiye'nin hukuk meselesi ile uğraşmayı da gençliğinizi, geleceğinizi zehirleyen PKK uyuşturucu tacirlerine karşı bir laf edin, bir şey söyleyin. Bizim bu topraklardaki mücadelemiz sadece milletimizin huzuru, güvenliği değil, aynı zamanda sizin de geleceğinizin mücadelesidir. Uyuşturucunun asıl hedefi Avrupalı gençlerdir. Size düşen geleceğinizi karartan bu alçak örgüte karşı sesinizi yükseltmektir.

Geçen hafta oldukça yoğun bir gündemimiz vardı. Bildiğiniz gibi AK Parti iktidarı döneminde Afrika ile ilişkiler her alanda süratle geliştirildi. Bugün 50'ye yakın Afrika ülkesine doğrudan uçuşlar başlatılmıştır. Ticaretimizi 18 milyar dolara ulaştı. 3 kat artış sağlandı. Afrika ile ilişkilerimiz sömürgeci ülkeler gibi değildir. Bizim Afrika ile ilişkilerimiz ortak geleceğimizin birlikte korunması kazan kazan ilkesine göre tesis edilmiş ilişkidir. AK Parti iktidarı eser siyaseti yapar. Siyaseti her zaman millete hizmet aracı olarak görüyoruz. Millete hizmeti hedef olarak görmeyen siyaset varsın olmaz olsun.

"Avrupalı dostlarımız, gençlerinizi zehirleyen PKK'ya laf edin!"

KARDEŞİM SÖYLEYECEĞİNİZE BİRAZ YÜK ALIN!

Bugün küresel problemlerin başında göç delir. Yerinen yurdundan edilmiş insan sayısı 55 milyonu aştı. Bu küresel probleme dünya duyarsız sadece konuşuyorlar. Türkiye'nin mülteciler konsuunda mucizevi işler yaptığını sööylüyorlar. Kardeşim söyleyeceğinize biraz yük alın yük! Bugün 3 milyon kardeşimize kucak açtık. Bundan da şikayetçi değiliz. Çünkü biz dünyada insanı yüceltki devlet yücelsin anlayışını asırlarca benimsemiş Osmanlının torunlarıyız. Bize yakışan budur. 20 milyar doların üzerinde harcama yaptık ama istiyoruz ki bu insanlık dramının tek başına Türkiye'ye bırakılmamasını istiyoruz. Bunun için Türkiye ilk günden itibaren çözüm arayıcı tutumunu kararlılıkla sürdürecek.

15 Temmuz'un ardından her fırsatta hükümetimize desteklerini bildiren Asya Ülkelerine teşekkür ediyorum. Bir yandan yabancı misafirlerimizi ülkemizde ağırlarken bir yandan da Anadolu'yu karış karış geziyoruz. Erzincan'da önemli bir açılış yaptık. Bu açılışla tavukçuluk sektörü tekrar canlanacak binlerce aileye istihdam olacak. İllerden sonra ilçelere de doğalgaz bağlama çalışması yapıldı.

"Söyleyeceğinize biraz yük alın"

KUZU KUZU YARGININ KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Bildiğiniz üzere 20 Mayıs'ta gazi meclisimiz değişik partilerden haklarında dosya bulunan 154 milletvekilinin 810 dosyasını bu suçlarla sınırlı olarak dokunulmazlığını kaldırmıştı. Savcıların yaptığı çağrıyla beraber partilerden vekiller gidip ifade verdiler. Bir HDP milletvekili hariç 54 milletvekili mahkemenin kararına uymayacaklarını ifade vermeyeceklerini söyleyerek mahkemelere meydan okudular. Devletin kurumlarına saygı göstermek öncelikle siyasetçilerin görevidir. Ancak HDP'li vekiller buradan da bir kriz ortamı oluşturmak istediler. Hukuk karşısında kimsenin ayrıcalığı da üstünlüğü de yoktur. Bizi kimse sorgulayamaz yargılayamaz mahkemelerinizi tanımıyoruz gibi ifadeler bir milletvekilinin sözleri olamaz. Bakın bir vekil bu memleketten defolup gideceksiniz bize uzattığınız keleşleri size doğrultmasını biliriz diyor. Teröristlerin kazdığı hendeklere kazanım diyenler elbette kuzu kuzu yargının karşısına çıkacak. Çıkacak ki bu ifadelerin altında yatan gerçekler bir bir ortaya çıksın. Meclis'te kimseye engel yok. Türkiye hukuk devleti! Seçilmiş biri tutuklanır mı? Tamam bizde arzu etmeyiz ama bırakın mahkemeler kendi işini yapsın. Seçilmişlik kimseye terörle içiçe olma hakkın vermez. Milletin verdiği iradeyi terör örgütlerin lehine kullanamaz. Milli iradeyi tanımayanı millet hiç tanımaz. Şimdi de bu vekiller yasama faaliyetlerini durduruyoruz. Millet size terör faaliyetlerinizi durdurun dedi. Yanlış anladınız. Türkiye hukuk devletidir. Bu ülkede vatana millete ihanet karşılıksız kalmaz. Millete rağmen terör siyaseti yapamazsınız.

"Kuzu kuzu yargının karşısına çıkacaklar"

BU KAFAYLA SİZ SİTTİN SENE İKTİDAR OLAMAZSINIZ

Bir de anamuhalafet partisi CHP var. Alelacele toplanmış bildiri yazmışlar. Terör faaliyeti olunca neden toplanmıyorsunuz. Ne oldu da hafta sonu programınızı iptal edip toplandınız. Açıklamaları tam bir basiretsizlik örneğidir. Bu nedir ya! Kepazelik! Ya üniversite öğrencilerinin her dersten sonra kapı önünde okuduğu boykot bildirgesi gibi. Siz iktidar alternatifisiniz bu kafayla siz sittin sene iktidar olamazsınız. CHP bu bildirisinin her satırıyla sanki terör örgütünün ayağını kaldırdığı yere ayağını basıyor. CHP'ni terör örgütlerini her fırsatta mağdur göstermesini anlayabilmiş değiliz. CHP Türkiye'ye millete muhalefet ediyor.

"Siz bu kafayla sittin sene iktidar olamazsınız!"

SAYIN KILIÇDAROĞLU BUNLARIN SUÇ OLMADIĞINI MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Seçimle gelen seçimle gider lafı terörün Türkiye'ye meydan okuduğu süreçte anlamsızdır. Seçimle gelen terör örgütüyle içli dışlı olamaz. Ortada ciddi iddialar var. İddianameler ortaya çıkınca her şey ortaya çıkacak. Hepimizin görevi yargı kararını beklemektir. HDP'nin bir kısmının Kandil ile ilişkilerin açık açık beyan ettikleri ortada. Sayın Kılıçdaroğlu bunların suç olmadığını mı düşünüyorsunuz. Siz şehit ailelerine bunu nasıl izah edeceksiniz. Bu millet terörün her türlüsünü lanetliyor. Ne yazık ki CHP bu şuuru gösteremiyor. Partilerinin terör örgütüne olan bu müzahirliğinden fevkalade rahatsızdır. Sayın Kılıçdaroğlu anamuhalefet partisi olmanın gerektirdiği saygıyı muhafaza edin biz Ak Parti olarak terör örgütleriyle mücadelemiz amansız bir biçimde devam edecek.

"Sayın Kılıçdaroğlu, bunların suç olmadığını mı düşünüyorsunuz?"

AVRUPALI DOSTLARIMIZ DEMOKRASİ DERSİNDE SINIFTA KALDI

Demokrasi ve insan hakları konusunda ders veren Avrupalı dostlarımız konu terör olunca tam bir çifte standart ile can ve mal emniyetini göz ardı ediyor. 15 Temmuz'da AB sınıfta kalmıştır. Aziz milletimiz meydanlarda tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Kusura bakmasınlar 15 Temmuz'da demokrasi dersinde sınıfta kaldılar. Darbecileri koruyup, darbecilerin hırpalanmaması konusunda açıklamalar yapmışlardır. Erdoğan ve Türkiye husumeti yüzünde terörün yanında yer alıyorlar. Almanya teröristlere müsamahalı davranıyor. Bir yandan PKK terör örgütü diyorlar bir yandan gereğini yapmıyorlar. Meclis dokunulmazlıkları kaldırılan vekiller ile ilgili yaygarayı koparıyorsunuz Bağlar'daki saldırıda gözü dönmüş teröristlerin bombası ile hayatını kaldıran anneye ses çıkarmıyorlar. Birileri AB ile Türkiye'nin arasını açmak için sürekli provokasyon yapıyor. Biz Türkiye olarak Avrupa ile ilişkilerimizi geliştirmekten yanayız. Hükümetimiz ve devletimiz aleyhinde yapılan propogandalar kimseye bir şey kazandırmaz.

"Avrupalı dostlarımız demokrasi dersinde sınıfta kaldı"

AVRUPA PARLAMENTOSUNA UYARI!

AB ırkçılık, islam düşmanlığı konularında hiç iyiye gitmiyor. Bu hastalıklı bakışlarını inşallah düzeltirler ve bu ikircikli tavırlarından vazgeçerler. Bu hafta içerisinde Avrupa Parlamentosu bir ilerleme raporu yayınlayacak. Avrupalı dostlarımızdan bir kez daha isteğimiz şu: Ön yargılardan arınmış, Türkiye'nin gerçeğine uygun bir rapor görmek istiyoruz. Değerli kardeşlerim biz çatlak seslere kulak vermeden işimize bakıyoruz. Milletle el ele verdik 14 yıllık büyük atılımlara yenilerini eklemek için gece gündüz çalışıyoruz. Finans sektörümüz güçlendi. Türkiye dünyanın her tarafından yatırım çeken bir ülke haline geldi.

"AB ırkçılık, islam düşmanlığı konularında hiç iyiye gitmiyor"

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Bu hafta siyasi partilerle görüşmelerimizi tamamlayıp son şeklini vereceğiz. Tüm partilerimizin katılımıyla bunu gerçekleştirerek bunu milletin gündeminden çıkaracağız. Millet bu tartışmalardan bıktı. Yeni anayasa ve hükümet sistemiyle yapacağımız değişiklikler ile artık Türkiye koalisyon dönemlerini tarihe gömmüş olacak. Her zaman tek başına güçlü siyasi irade olacak. AK Parti olarak bu sözümüzü de yerine getireceğiz. Yeni anayasa çalışmalarına bu hafta son şeklini vereceğiz.

"Yeni anayasa çalışmalarına bu hafta son şeklini vereceğiz"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yıldırım Anayasa değişikliği için tarih verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN