Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silah ve araçlar imha edildi

Fırat Kalkanı Harekatı'nda 90 DEAŞ ve 5 PKK/PYD hedefine ateş destek vasıtalarıyla atış yapılarak, teröristlerce kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçlar imha edildi.

Giriş Tarihi: 9.11.2016 11:36 Güncelleme Tarihi: 9.11.2016 11:38
Silah ve araçlar imha edildi

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bilgilendirmeye göre, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek, hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek için Suriye'nin kuzeyine yönelik 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nda 78. gün geride kaldı.

Harekat kapsamında Mare ve Rai hattında, muhalif unsurlardan oluşan özel görev kuvvet gruplarınca Rai'nin güneyinde yer alan Numan, Susanbat, Tall Curji, Şabiran, Tarhin, Tubacık, Küçük Şandi'de büyük ölçüde kontrol sağlandı, tam kontrol sağlanmasına yönelik faaliyetler ile mayın ve el yapımı patlayıcı temizliği devam ediyor.

Gün içerisinde yaşanan çatı��malarda 2 muhalif şehit oldu, 26 muhalif yaralandı, destek sağlayan unsurlarda ise zayiat ve hasar meydana gelmedi.

Terör örgütü DEAŞ'a ait bomba yüklü bir araç, Tall Curji bölgesinde imha edildi.

Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 186 meskun mahalde yaklaşık bin 500 kilometrekare alanda kontrol sağlandı.

- Bin 483 el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi

Hedef tespit vasıtalarıyla tespit edilen 90 terör örgütü DEAŞ ve 5 PKK/PYD hedefine ateş destek vasıtalarıyla atış yapılarak, teröristlerce kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçlar imha edildi.

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından hava harekatı icra edilmedi, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak, "yerde bekler" uçak görevlendirildi.

Koalisyon güçlerince, Maşibayn ve Tubacık bölgesinde tespit edilen DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik 2 hava harekatı gerçekleştirilerek 6 terörist etkisiz hale getirildi, 1 Doçka monteli araç ve 1 havan imha edildi.

Terör örgütü DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde, muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerince 20 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edildi.

Harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 36 mayın ve bin 483 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.

Suriye sınır hattında insanlı keşif uçağı ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti gerçekleştirilmeye devam ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silah ve araçlar imha edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN