Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adli sicil kaydı sorgulama - Online GBT işlemleri ve sorgulama

Sabıka kaydı öğrenme işlemi artık E-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Adalet Bakanlığı tarafından sanal devlet portalı e-Devlet Kapısı üzerinden hizmete açılan GBT-sabıka kaydı sorgulama hizmeti tüm vatandaşlarca kullanılabiliyor. E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilen GBT-sabıka kaydı sorgulama işlemi ile alınan sabıka kaydı belgesi çıktısı yasal geçerliliği dolayısı ile doğrunda iş başvurularında kullanılabiliyor.

Giriş Tarihi: 10.11.2016 10:39 Güncelleme Tarihi: 10.11.2016 10:40
Adli sicil kaydı sorgulama - Online GBT işlemleri ve sorgulama

Resmi bir kuruma gidip işlemimizi gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğumuz zaman öncelik ile resmi mesai saatleri içerisinde orada bulunmamız gerekmektedir. Ayrıca birçok kişi bu kurumların kapısında uzun sıralar oluşturmaktadır. Sizlerde bu işlemi gerçekleştirmek için bu sıralarda beklemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak bu sistem uzun bir süre önce değişti.

ARTIK İNTERNET ÜZERİNDEN ALABİLİYORSUNUZ

Türkiye'de kamu alanında internet hizmetlerinin yoğun biçimde kullanılmaya başlanması ile birlikte kamuda son dönemlerde modernizasyon ve internet entegrasyonu popülaritesi oluştu. Bu çerçevede özellikle vatandaşın en sık işlem gerçekleştirdiği kamu alanlarına yönelik olarak hizmetlerin elektronik ortama taşındığı bugünlerde vatandaşların en sık gerçekleştirdiği işlemlerden birisi olan sabıka kaydı sorgulama işlemi için Adalet Bakanlığı tarafından internet ortamı üzerinde bir hizmet uygulamaya açıldı.

SABIKA KAYDINI İNTERNET ÜZERİNDEN SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Kişiye ait tüm resmi bilgilerin sorgulanması demek olan GBT'nin açılımı Genel Bilgi Toplamıdır. Yani kişinin herhangi bir sabıka kaydının olup olmadığını gibi tüm durumlara açıklık getirmektedir. Son zamanlarda ülkemizde OHAL ilan edilmesi ile beraber bu işlemler artık güvenlik açısından oldukça büyük önem kazanmıştır. Sabıka kaydı öğrenme işleminin sonuçları herhangi bir okula kayıt yaptırırken iş kurarken ya da işe başlamak isteyenlerin başvurusunda herhangi bir yurda kaydolurken mutlaka sizlerden istenilecek belgelerdir. Bu nedenden dolayı insanlar bu sabıka kaydı öğrenme işlemini çok sık gerçekleştirmekte ve ihtiyaç duymaktadır.

SABIKA KAYDINIZI E-DEVLET'TEN ANINDA ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

İnternet üzerinde yer alan E-Devlet sistemi üzerinden Adalet Bakanlığı'nın sabıka kaydı sorgulama hizmetinin vatandaşlar tarafından kullanılabilmesi için öncelikli olarak e-devlet kimlik doğrulaması işleminin gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunuyor. Vatandaşlar internet üzerinde yer alan sanal devlet portalı e-Devlet sisteminin 'sisteme giriş' ekranı üzerinde kimlik doğrulamasını 'e-Devlet şifresi', 'mobil imza', 'e-imza', 'T.C. kimlik kartı' ve 'internet bankacılığı' giriş seçeneklerini kullanarak gerçekleştirebiliyor. İnternet üzerinde yer alan e-Devlet sistemi üzerinde kimlik doğrulamasını yapan vatandaşlar sistemin 'e-hizmetler' kategorisi altında yer alan Adalet Bakanlığı'nın 'Adli Sicil Kaydı Sorgulama' ekranında sabıka kaydı belgesinin nereye verileceği, veriliş nedeni gibi bilgilerin girilmesinin sonrasında sabıka kaydı sorgulama işlemi dakikalar içerisinde tamamlanarak, sabıka kaydı belgesi çıktısı alınabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adli sicil kaydı sorgulama - Online GBT işlemleri ve sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN