‘Bu rapor AB için utanç vesikasıdır’

Giriş Tarihi: 10.11.2016
‘Bu rapor AB için utanç vesikasıdır’

AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin terör örgütleri FETÖ ve PKK ile mücadelesinin eleştirildiği AB Komisyonu İlerleme Raporu'nun gerçeklikten uzak ve yol gösterici olmadığını belirterek, "PKK ile mücadelede orantısız güç kullanıldığı gibi bir ifadeyi kabul etmiyoruz. Bu rapora nasıl girmişse AB kurumları için utanç vesikasıdır. PKK'nın bazı söylemlerinin AB raporunda yer alması AB hukukuna da aykırıdır" dedi. Bakan Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında ayrıca şunları söyledi:

GERÇEKLİKTEN UZAK:
Uzun zamandan beri AB sadece bildiri yayımlayan bir kuruma dönüşmüştür. Raporda yapıcı eleştiriden uzak, kuşkular doğuran, objektif değerlendirmeden uzak bölümler var. Maalesef şu anda AB kurumlarının başında son derece yetersiz bazı kişiler var. Bu rapor Türkiye-AB ilişkilerine hizmet etmeyen bir anlayışla yazılmış.

HUKUKA UYUYORUZ: FETÖ ile mücadelenin yeterince anlaşılamadığını ifade etmek isterim. Ülkemiz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 15. maddesine uygun hareket etmiştir. PKK'ya dair tüm değerlendirmeler AİHM içtihatlarına aykırıdır. HDP'lilerin gözaltına alınmasıyla ilgili konuda da kesinlikle objektif bir değerlendirme yapamıyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Bu rapor AB için utanç vesikasıdır’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN