Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğan Grubu Trump algısıyla tavan yaptı

Doğan Grubu, Trump’ın başkan seçilmesini fırsata çevirdi. Mahkemelik oldukları Donald Trump seçilince ‘Ortağımız başkan oldu’ algısı oluşturan Doğan Grubu, borsada bir günde 246 milyon değer kazandı.

Giriş Tarihi: 10.11.2016 10:48 Güncelleme Tarihi: 10.11.2016 10:56
Doğan Grubu Trump algısıyla tavan yaptı

ABD'nin yeni başkanının Donald Trump seçilmesi, Aydın Doğan medyasının müthiş bir algı operasyonuyla holding hisselerini borsada uçurdu. Oysaki Aydın Doğan ile Trump arasındaki ilişkiler bozuk hatta mahkemelikti ve Doğan Grubu seçim kampanyası boyunca yayın ve yorumlarıyla Trump'a karşı Clinton'u açıkça destekledi. Hatta seçim günü Doğan gazeteleri 'Clinton başkan' manşetleri bile attı ama Trump seçilince 'Ortağımız ABD başkanı oldu' şeklinde algı operasyonu ile borsadaki küçük yatırımcıyı speküle ederek bir günde yüzde 10'luk vurgun yaptı. Doğan Grubunun borsadaki dört şirketinin toplam piyasa değeri bir günde 246 milyon TL artış gösterdi.

Doğan Grubu'nun Trump ile Şişli'deki Trump Towers ile başlayan ortaklığında anlaşmazlığa düştüğü ve mahkemelik bile oldukları ortaya çıktı. Trump ile Doğan Grubu arasındaki ortaklığın, Aydın Doğan üzerinden değil bir süre önce Doğan Medya Grubu Başkanlığı'ndan bir 'e-mail operasyonu' ile uzaklaştırılan eski CEO ve Aydın Doğan'ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ üzerinden yürüdüğü, hatta Yalçındağ'ın Trump ile yeni projeler geliştirmek için de ABD'de bulunduğu bile öğrenildi.

BORSA DÜŞTÜ DOĞAN ÇIKTI

Borsa İstanbul 100 endeksi, Trump'un başkan seçildiği haberleriyle güne yüzde 2.5 düşüşle başlarken, Doğan Holding hisseleri güne yüzde 12 yükselişle başladı. Borsa kapanışında, Doğan Holding hisseleri bir günde yüzde 10.66 değer kazandı ve piyasa değeri 209 milyon TL artış gösterdi. Grubun borsadaki diğer şirketleri Hürriyet yüzde 6.58, Doğan Gazete yüzde 2.78, Doğan Burada günü yüzde 3.20 değer artışıyla kapattı. Aydın Doğan'ın borsadaki 4 şirketinin toplam piyasa değeri bir günde 246 milyon TL artış gösterdi. (Star)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğan Grubu Trump algısıyla tavan yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN