Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’den talimat aldılar

Ergenekon davasına bakan hâkim-savcıları soruşturan HSYK müfettişleri “Yargılama sürecinde görev alan 8 hâkim ve savcı, FETÖ’nün talimatıyla hareket etti” dedi. Ergenekon kumpası, raporla somutluk kazanmış oldu

Giriş Tarihi: 11.11.2016
FETÖ’den talimat aldılar

FETÖ kumpası olduğu ortaya çıkan Ergenekon davasının hâkimlerinin, terör örgütünün talimatlarıyla hareket ettiği, müfettişlerin HSYK'ya sunduğu raporla somutlaştı.

AĞIR HAK İHLALİ...
İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların adil yargılanma hakkının ağır ihlale uğradığını tespit etmişti. Mahkemenin, sahte delillerle açılan dava sonunda verdiği kararın temyiz incelemesi Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nce yapılmış, daire mahkûmiyet kararlarını bozarken, bu kararı veren hâkimler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına da hükmetmişti. HSYK Başmüfettişliği işte bu suç duyurusu üzerine dava aşamasında görev yapan hâkimler ve soruşturmayı yürüten savcılar hakkındaki soruşturmalarını tamamlayıp HSYK Başkanlığı'na sundu. Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Yunus Nadi Kolukısa başkanlığındaki müfettiş heyeti hazırladıkları raporda, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve Orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız gibi isimlerin yargılanma sürecinde görev yapan 8 hâkim ve savcının durumunu değerlendirdi.

DELİLLER DE KURGU
HSYK Başkanlığı'na sunulan bin 300 sayfalık raporda, 8 hâkim - savcının; Ergenekon davasını FETÖ'nün emir ve talimatları doğrultusunda yürüttükleri ve yargılamayı bu talimatlara göre yaptıkları belirtildi. Raporun ilgili bölümünde, hâkim - savcıların Emniyet teşkilatı içindeki FETÖ'cü polislerin, bu terör örgütünün talimatları doğrultusunda gerçeğe aykırı düzenledikleri delillere göre karar verdiklerine de işaret edildi.

YENİDEN İHRAÇ VE YARGILAMA
Teftiş Kurulu'nun raporunda, hâkimler Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk, Sedat Sami Haşıloğlu, Fatih Mehmet Uslu, Ercan Fırat ve Nihat Topal ile duruşma savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Mehmet Murat Dalkuş'un meslekten ihraçları ve haklarında ceza davası açılması için izin verilmesi talep edildi. HSYK müfettişlerinin ihracını istedikleri 8 hâkim ve savcı FETÖ'cü darbe girişimi sonrasında mesleklerinden ihraç edilmişti.

MESLEĞE DÖNEMEYECEKLER
Kurul yeniden ihraç kararı verirse, Ergenekon "kumpası" müfettiş raporunda belgelendiği üzere kesinleşmiş olacak. HSYK bu isimler hakkında, Ergenekon davasındaki uygulamaları nedeniyle ayrıca ihraç kararı verirse, bu isimler önceki ihraç kararı idari yargı kararı ile ortadan kalksa bile mesleklerine dönemeyecekler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’den talimat aldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN