Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeşinin şehit olduğu yerde...

Kardeşi Batuhan’ın köprüde vurulduğu yerde maratona başlayan Berke Ergin: Onu hep yanımda hissediyorum

Giriş Tarihi: 14.11.2016
Kardeşinin şehit olduğu yerde...

15 Temmuz'da demokrasi ve vatan uğruna şehit düşenlerin yakınları ve kahraman gaziler dünkü maraton sırasında farklı duygular içindeydi. Darbe girişimini öğrenince babasını arayarak, "Eve geleceğim. Beni merak etmeyin" dedikten sonra gittiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde şehit olan Batuhan Ergin'in ağabeyi Berke Ergin de birlik ve beraberlik dolu yürüyüşe katılanlar arasındaydı.

'YÜZLERİNE BAKAMAYIZ '
Askerden geldikten 3 ay sonra "Bu akşam şehit olalım. Bu vatan elden giderse sabah uyandığımızda anne ve babamızın yüzüne nasıl bakacağız? Yarın bir gün evlendiğimizde çocuklarımıza nasıl hesap vereceğiz" diyerek arkadaşlarıyla birlikte köprüye giden ve korkusuz bir şekilde milletin iradesini savunan Batuhan Ergin, o gece darbeci hainlerin kurşunlarıyla göğsünden vurulup şehit olmuştu. Batuhan'ın ağabeyi Berke Ergin, dün arkadaşlarıyla birlikte ellerinde Türk bayrakları, kardeşinin şehit olduğu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne gitti. Duygularını SABAH'a anlatan Berke Ergin, "Kardeşimin ve tüm şehitlerimizin anısı, onlara saygı ve vatanım için sabahın erken saatlerinde buraya geldim. Şehidimin düştüğü yerde başladım. Burada kardeşimi ve o gece yaşadıklarını düşünüyorum. O ve diğer tüm şehitlerimiz sadece vatanı savunmak istediler. Zaman zaman gözyaşlarımı tutamadım. Onu her zaman yanımda hissediyorum ve kardeşimle gurur duyuyorum" dedi.

'NELER YAŞADIĞINI DÜŞÜNDÜM'
15 Temmuz şehidi Onur Ayanoğlu'nun, maratona katılan kardeşi gazi Oğuz Ayanoğlu da hislerini, "Ağabeyimi burada şehit verdik. Bu etkinlik, şehitlerimizin hatırlanması bizim için gurur verici. Burada adım atarken ağabeyim ve o gece yaşadıklarımız bir an olsun aklımda çıkmadı" sözleriyle anlattı.

SENARYO DEĞİL DESTAN
Atatürk Havalimanı'nda tankın önüne yatan Metin Doğan hislerini, "15 Temmuz'da halkı sokağa dökmek için büyük bir hareket gerektiğini düşünüp canlı yayında paletlerin altına yattım. Şimdi olsa yine gözümü kırpmadan yaparım" diye dile getirdi. Sabiha Gökçen Havalimanı yakınlarında sol kolunu kaybeden gazi Üzeyir Civan ise, "Bu vatan için bir kolumu kaybettim, diğer kolum da feda olsun. Biz senaryo değil destan yazdık. Buna senaryo diyenleri ise Allah'a havale ediyoruz" dedi. Gazi Ahmet İlker Tatar da hâlâ o geceyi yaşadığını ifade ederek, "O gece 4 vatandaş kucağımda şehit oldu. Bayrak ve vatan için gazi olduğum bu köprüye, şehit kardeşlerimiz için yeniden çıktım. Gururluyum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeşinin şehit olduğu yerde...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN