Sığınmacılara sadece Türkiye sahip çıkıyor

Giriş Tarihi: 14.11.2016
Sığınmacılara sadece Türkiye sahip çıkıyor

Sığınmacıları Türkiye’den başka sahiplenen yok: 3 milyon sığınmacı aldık, resmi belgeyle tanıyan tek ülkeyiz, üniversite yolunu açtık, 500 bin kişiye eğitim veriyoruz

Avrupa Konseyi'nde bu yıl 5'incisi düzenlenen Dünya Demokrasi Forumu Avrupa Konseyi'nin merkezi Strasbourg'da gerçekleşti. Forum'da bu yıl "Demokrasi ve Eşitlik için Eğitimin Yeri ve Önemi" ana başlık olarak seçilirken, sorunlara çözüm bulmakta eğitimin rolü ele alındı. 15 Temmuz'da darbe girişimine karşı Türk halkının demokrasi zaferinin yok sayıldığı Forum'da, Suriyeli göçmen politikasıyla Türkiye tüm oturumlarda konuşmacılar tarafından örnek ülke olarak gösterildi.

HOŞGÖRÜ GÖSTEREN YOK
Forumun "Sığınmacılar: Sınırsız Fırsatlar" konulu oturumunda sığınmacılar adına Suriye'de 2011'de faaliyete geçen Basamat for Developement isimli kuruluşun başkanı Majd İzzat Al-Chourbaji konuştu. Chourbaji, Başta Türkiye olmak üzere Suriye'nin komşu ülkeleri dışında dünya ülkelerinin sığınmacılara hoşgörü göstermediğini belirterek, "Türkiye, sığınmacıları resmi belge ile tanıyan tek ülke. Türkiye'de sığınmacılar istedikleri şehirde yaşayabiliyor. Buna karşılık Avrupalılar birkaç bin Suriyeliyi alıp almamayı referandum konusu yapıyor" dedi. Oturumun moderatörlüğünü yapan Türkiye'nin Avrupa Konseyi Nezdinde Daimi Temsilcisi Erdoğan İşcan, Türkiye'nin halen 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını belirtti. Türkiye'nin sağınmacıların barınma, sağlık, gıda gibi tüm temel ihtiyaçlarını ücretsiz karşıladığını, 450 bin çocuğa da eğitim desteği verdiğini söyledi.

SIĞINMACILAR İÇİN BÜYÜK ŞANS
İnternet üzerinden Suriyeli sığınmacıların iletişimi ve dil öğrenmeleri ile ilgili çalışmalar yapan Natakallam isimli platformun kurucusu Aline Sara Türkiye'nin sığınmacılara ücretsiz ve sınavsız üniversite hakkı tanımasının büyük şans olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sığınmacılara sadece Türkiye sahip çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN