Organize ihanet

Kaymakam Safitürk’ü şehit eden bomba İstanbul’dan kargoyla gönderildi. Yazı İşleri Şefi Ş.M. odaya yerleştirdi, Yazı İşleri Müdürü T.E. ise kumandayı ayarladı. Düğmeye Belediye Zabıta Amiri V.E. bastı

Organize ihanet
Terör örgütü PKK'nın 11 Kasım'da Mardin Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk'ü şehit ettiği bombalı saldırıyla ilgili soruşturma devam ederken, alçak saldırıya ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. 7'si polis 4 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırı sonrası İçişleri Bakanlığı'nca çifte soruşturma açıldı. Saldırıyla ilgili 62 şüpheli gözaltına alındı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, faillerin yakalandığını belirterek, "Saldırıda kullanılan bombanın İstanbul'dan Mardin'e kargoyla gönderildiğinin belirlendiğini" açıkladı. Gözaltına alınan şüphelilerin ilk ifadelerinde ise hain saldırının nasıl bir organizasyonla yapıldığı ortaya çıktı.

TAM BİR İHANET ORGANİ ZASYONU
Emniyetteki sorguları süren yüphelilerin ilk ifadelerine göre Kaymakam Safitürk'ü şehit eden bomba düzeneği içerden hazırlandı. Bombayı Yazı İşleri Şefi Ş.M.'nin odaya yerleştirdiği, Yazı İşleri Müdürü T.E.'nin kumanda olduğu değerlendirilen zarfı belediye Zabıta Amiri V.E.'ye verdiği belirlendi. Hemen sonrasında ise bomba düzeneği infilak ettirildi. Soruşturmada Yazı İşleri Müdür T.E hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Ancak hainin, Kaymakam'ın Sakarya'daki cenazesine katıldığı belirlendi. Polis T.E.'yi İstanbul'da gözaltına alınırken adı geçen şüphelilerin de yakalandığı öğrenildi.

ÇOK YÖNLÜ SOR UŞTURMA
Saldırıya ilişkin İçişleri Bakanlığı da çifte soruşturma açtı. Bakanlık talimatıyla mülkiye müfettişleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nden polis başmüfettişleri olayda ihmali veya kusuru olabilecek koruma ekibi ve diğer kamu görevlileri hakkında idari soruşturma başlattı. MİT'ten de bir ekip bölgeye gelerek incelemelere başladı. Şüphelilerin sorguları sürerken bazı kamera görüntülerinden önemli ipuçlarına ulaşıldığı öğrenildi. Diğer taraftan kamera kayıtlarına giren ve saldırıdan 2 gün önce binaya giriş yaptığı görülen kirli sakallı, zayıf 25-30'lu yaşlarda siyah mont giymiş bir erkek şüphelinin kimlik bilgilerinin tespit edilmesine çalışılıyor.

TEPKİLER DİNMİYOR
Safitürk'ün terör saldırısında şehit düşmesinin acısını yüreğinde hisseden Mardinliler, PKK'ya tepkisini sürdürdü. Mardinli vatandaşlardan 3 çocuk annesi Hatice Doğan, herkesi hüzne boğan hain saldırıyı kınadıklarını söyledi. 11 yaşındaki Burak Baki de "Bu zalimleri hiç unutmayacağız. Cezalarını çok büyük çekecekler. Kaymakamın şehit edilmesi çok büyük bir suç" dedi.
SİNDİRME TAKTİĞİ: AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, terör örgütünün artık bitme noktasına geldiği için bu tür saldırılar gerçekleştirdiğini söyledi. HÜDA PAR Van İl Başkanı Rasim Saygın da terör örgütünün özellikle bölgede siyaset yapan ve bölge halkına hizmet üretenleri hedef aldığına yer verdi.

GIYABİ NAMAZ KILINDI
Safitürk için ikindi namazını müteakip Diyarbakır, Mardin, Şırnak başta olmak üzere bölgedeki camilerde de gıyabi cenaze namazı kılındı. Safitürk için Kahramanmaraş merkez ile Elbistan ilçesinde mevlit okutuldu. Rize Valiliği de hatmi şerif okuttu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organize ihanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN