AB’nin aşağılayıcı tavırlarından bıktık

Giriş Tarihi: 16.11.2016
AB’nin aşağılayıcı tavırlarından bıktık

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu: AB ülkelerinin Türkiye’yi aşağılayıcı tutumlarından artık bıktık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile bir araya geldi. Bakanlıktaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Almanya ile beraber DEAŞ'a, bölgedeki tehditlere karşı ortak mücadele verildiğini anımsatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Almanya'dan beklentilerimiz var. Her şeyden önce PKK teröristlerinin Almanya'da yaygın bir şekilde dolaşmasını arzu etmeyiz. Darbe girişiminden sonra FETÖ bağlantılı kişiler ve DHKP-C gibi bazı teröristler Almanya ve Avrupa ülkelerinde özgürce faaliyetlerini sürdürüyor."

"SEN KİMSİN DE ATIYORSUN?"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB sürecine ilişkin referandum çağrısını da değerlendiren Çavuşoğlu, "Bizim tepkimiz şu; Her gün bir ülkenin dışişleri bakanı kalkıyor kendi başına, burada konsensus lazım, yok Türkiye'yi atalım, şudur budur... Sen kimsin de Türkiye'yi atıyorsun. Bir kere senin böyle bir karar verme yetkin yok. Burda konsensus lazım. Biz de diyoruz ki biz bu muameleyi hak etmiyoruz. Dolayısıyla bu kararı halkımıza sorarız, halkımız karar verir. İki de bir böyle Türkiye'yi aşağılayıcı tutumlardan artık bıktık, gerçekten bıktık" dedi. Steinmeier ise Ortadoğu'nun barut fıçısı gibi olduğunu, Türklerin de Suriye, Irak'ta çok yakınlarında bu savaşı yaşadığına dikkat çekti. Alman Bakan, görüşmede, darbe girişimi sonrası Türkiye'de meydana gelen olaylar, tutuklamalar konusunu değerlendirdiklerini de belirtti. Almanya'nın teröristler için güvenli liman olduğu iddiasını da yanıtlayan Steinmeier, şunları kaydetti: "Almanya'nın teröristler için güvenli bir liman olması iddiasını anlamamız mümkün değil. Türkiye'de bilinen bir gerçek şu, PKK Almanya'da terörist organizasyon olarak yasaklanmıştır."

PKK SİLAHLARI TESLİM ETMELİ
Steinmeier, "Biz her tür terörü kınıyoruz. Siyasi bir sürece yeniden başlamanız gerektiğini ifade ediyoruz. PKK'nın silahlarını teslim etmesi gerekir" dedi. Bu arada Brüksel'de AP Başkanı Martin Schulz ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşen AB Bakanı Ömer Çelik de AB'nin terörle mücadelede Türkiye'ye fiiliyatta destek vermesi gerektiğini vurguladı. Çelik, "Türkiye'ye karşı dışlayıcı bir dil kullanmak, suçlayıcı bir dil kullanmak, şu aşamada olabilecek en mantıksız iştir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB’nin aşağılayıcı tavırlarından bıktık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN