Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ tutuklusu hâkime AİHM’den ‘ret’ cevabı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, FETÖ tutuklusu kadın hâkimin başvurusunu “İç hukuk yolları tüketilmedi” gerekçesiyle geri çevirip, emsal karara imza attı

Giriş Tarihi: 18.11.2016 ABONE OL
FETÖ tutuklusu hâkime AİHM’den ‘ret’ cevabı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), FETÖ terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve meslekten ihraç edilen hâkimin başvurusunu reddetti. Benzer davalarda emsal teşkil edecek kararda, iç hukuk yollarının tüketilmemiş olması gerekçe gösterildi.

AİHM kararında, 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Giresun adliyesinde görev yapan ve 17 Temmuz'da gözaltına alınan hâkim Zeynep Mercan'ın 18 Temmuz'da hâkim karşısına çıkarıldığı ve FETÖ üyeliği ile ilgili tüm iddiaları reddettiği anımsatıldı.

Kararda, tutukluluk ve meslekten ihracın AİHM'ye taşındığı, AİHM açısından bir iç hukuk yolu olarak kabul edilen Anasaya Mahkemesi'ne başvurunun tüketilmediği ve bu gerekçeyle Mercan'ın başvurusunun reddedildiği kaydedildi. AİHM, bu yılın şubat ayında gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararı da örnek gösterdi.

Zeynep Mercan kararı aynı zamanda benzer diğer başvurular için de emsal niteliği taşıması açısından önemli... 15 Temmuz darbe girişimi sonrası AİHM'ye çok sayıda benzer başvuru yapılmıştı. AİHM'nin aldığı bu karar ile bu başvuruların da reddedileceği, Türkiye'de iç hukuk yolları tüketilmeden yapılan başvuruların geri çevrileceği belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ tutuklusu hâkime AİHM’den ‘ret’ cevabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN