Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KPSS’de bir numaralı şüpheli, yeğen Gülen

2010 KPSS usulsüzlüğüne yönelik 5’inci iddianame: Gülen’in yeğeni Muhammet Sait Gülen’e soruları veren Özcan Solmaz, Pensilvanya’da Gülen’in sohbetine katılmış.

Giriş Tarihi: 18.11.2016
KPSS’de bir numaralı şüpheli, yeğen Gülen

FETÖ'nün KPSS usulsüzlüğüne ilişkin soruşturmada 5'inci iddianame tamamlandı. İddianamede, örgüt elebaşısı Gülen'in yeğeni Muhammet Sait Gülen 1 numara olarak yer aldı. Gülen'e soruları veren "Sait" kod isimli Özcan Solmaz'ın ise 2015'te eşiyle Pensilvanya'a giderek Gülen'in sohbetine katıldığı belirlendi.

91 ŞÜPHELİDEN 34'Ü BYLOCK'ÇU
Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği iddianamede, sınav sorularını alan ve dağıtan, Muhammet Sait Gülen ve Mehmet Baransu'nun abisi Yalçın Baransu'nun aralarında da bulunduğu 91 şüpheliye, "FETÖ/PDY üyesi olmak", "resmi belgede zincirleme sahtecilik" ve "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçlamaları yöneltildi. Bu iddianameyle birlikte soruşturması kapsamında sanık sayısı 475'e yükselecek.
Hazırlanan iddianamenin bir numarası ise Muhammet Sait Gülen. Yeğen Gülen yakalandıktan sonra itirafçı olan ve soruların kendisine "Sait" kod adlı Özcan Solmaz'ın verdiğini kaydetmişti. İddianamede, yeğen Gülen'in 2010 KPSS Eğitim Bilimleri'nde 120 sorunun 119'una doğru cevap verdiğine, tekrarlanan sınavda ise sadece 87 soruyu bildiğine dikkat çekildi.
Şüphelilerden 8'inin itiraflarda bulunduğuna, 91 şüpheliden 34'ünün örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğuna, 51 şüphenin ise Bank Asya'yı kurtarma tarihlerinde hesaplarında para artış hareketlerinin bulunduğuna vurgu yapıldı.

EŞİYLE GÜLEN HUTBESİNİ DİNLEDİ
2010 KPSS'ye girmediği ancak soruları örgüt üyelerine dağıttığı ortaya çıkarılan Özcan Solmaz ile eşi Hanife Kübra Solmaz da iddianamede şüpheli olarak yer aldı. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma talebinde bulunan Hanife Kübra Özcan ifadesinde, 2013 ve 2015'te ABD'ye gittiklerini belirterek şunları anlattı: "2015 sonlarına doğru yine eşim Özcan Solmaz ile birlikte New York'a gittik. Amcamın kızı ve eşimin de uzaktan bir akrabası vardı. Bu sırada cuma günü eşimin akrabası bize Pensilvanya'da bulunan Fetullah Gülen'in cuma hutbesini dinleme teklifinde bulundu. İçeride bayan ve erkekler için ayrı ayrı bölümler vardı. 20-25 civarında bayan bulunuyordu. Bayanlar bölümünden Gülen'in sadece sesini duyuyorduk, eşim ve akrabası da bu sırada Gülen'i yüz yüze dinlediler."

GERÇEK YÜZÜNÜ YENİ GÖRMÜŞ
Tutuklu yeğen Gülen ise itiraflarında, "Şu an düşünüyorum da bu yapının insanlarına kod adı vermesi, sık sık telefonlarını değiştirmesi, gizlilik içinde hareket etmesi şu anda yaşadığımız süreci bize anlatmaktadır. Ben Fetullah Gülen cemaatinin silahlı bir terör örgütü olduğunu bilmiyordum. Ta ki 15 Temmuz'a kadar" dedi.
Mehmet Baransu'nun abisi Yalçın Baransu iddianamede şüpheli olarak yer aldı. İddianamede, Akıncı Üssü'ndeki kursiyer teğmenlerden sorumlu imam olduğunu belirten Denizhan Özcan ile eşi Dilek Özcan, soruları sınavdan önce Barunsu'nun kendilerine verdiği itirafına da dikkat çekildi.
Muhammet Sait Gülen'in "Sait (Özcan Solmaz) 2010 KPSS'ye ait soruları verdi" beyanı hatırlatılan Özcan Solmaz, bu olayı hatırlamadığını iddia etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KPSS’de bir numaralı şüpheli, yeğen Gülen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN