Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tecavüzcüye değil erken evlenene af

Giriş Tarihi: 19.11.2016
Tecavüzcüye değil erken evlenene af

Başbakan Yıldırım: Bu, tecavüze af değil. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. Erken yaşta evlenenler var. Yasaları bilmiyorlar. Baba hapse giriyor. Çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. Bu şekilde mağdur olan 3 bin aile var

Başbakan Binali Yıldırım dün cuma namazını Ankara'nın tarihi mekânlarından biri olan Kale'deki Arslanhane Camisi'nde kıldı. Cami çıkışı esnaf ve vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Yıldırım, gazetecilerin de sorularını cevapladı. Yıldırım'ın açıklamaları şöyle:
3 BİN AİLE MAĞDUR: (Erken evlilik önergesiyle ilgili tartışmalar) Bu tamamen gerçek dışı bir iftiradır. Olay şudur; yaşı tutmayan, erken yaşta, reşit olmayan yaşta evlenenler var. Yasaları bilmiyorlar. Dolayısıyla çocukları oluyor. Baba hapse giriyor. Çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. Bu şekilde 3 bin aile olduğu tespit edildi. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışma.
TECAVÜZLE İLGİLİ DEĞİL: Bu bir tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. 2007'de 8 yıl, 2014'te de 16 yıl, tecavüz suçuyla ilgili ceza getirildi. Bu cezalar tecavüzle ilgili bir konu değil. Bundan böyle bu şekilde evlenmeler olursa hiçbir şekilde müsamaha edilmeyecek. Ama geçmişte bu cezaların varlığından haberdar olmayan yaşı tutmayanların evlenmesi sonucu aile dağılmış, çocuklar anayla birlikte perişan, baba hapiste. Bir seferliğine mahsus olmak üzere 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor. Olay bundan ibaret. Bunun dışındakiler maalesef bildik CHP'nin çarpıtma, saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret.
CHP İSTİSMAR ARACI YAPTI: Esasen seçim kampanyalarında hem CHP'lilerin, hem MHP'lilerin hem AK Parti'lilerin önüne gelen en önemli sorun ve herkes de bu sorunu çözmek için söz vermişti. Bu mağduriyetin giderilmesi için yapılan düzenlemeyi maalesef CHP her şeyde olduğu gibi bir ucuz istismar aracı olarak kullanmaya kalktı. Ama her şey ortada.
YEMİN METNİ DEĞİŞMİYOR: (Cumhurbaşkanlığı yemin metninden 'Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma' ifadesinin çıkarılacağı iddiası) Bu doğru değil. Yemin metniyle ilgili bir sorun yok. Sadece okunuşuyla ilgili biraz zorluklar var. O düzeltiliyor.
PYD ÇEKİLECEK: ABD ile temasımız sürekli var. Menbiç'teki PYD varlığının ortadan kaldırılması Fırat'ın doğusuna çekilmesi konusunda başından beri ABD ile bir mutabakatımız var. Her görüşmede o mutabakatın arkasında olduklarını ve bunun gereğini yapacaklarını ifade ediyorlar. Halen bunun tahakkuk etmesini bekliyoruz. Çekilecekler, öyle veya böyle çekilmek durumundalar.

'MUHALEFETLE GÖRÜŞÜN' TALİMATI
Başbakan Yıldırım, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen "cinsel istismar" suçlarına ilişkin önergeyle ilgili AK Parti Grubu'na, muhalefet partileriyle görüşülmesi talimatı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tecavüzcüye değil erken evlenene af
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN