Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni sistemde yasama ve yürütmeye kesin ayrım

Anayasa değişiklik taslağına göre Cumhurbaşkanı parti etkinliklerinde olabilecek, Meclis çalışmalarına katılamayacak

Giriş Tarihi: 19.11.2016
Yeni sistemde yasama ve yürütmeye kesin ayrım
AK Parti'nin anayasa değişiklik teklifinin hayata geçmesi halinde uygulamanın nasıl olacağına ilişkin detaylar da ortaya çıkmaya başladı. İşte bazı detaylar şöyle:
Cumhurbaşkanı parti genel başkanlığı görevini de sürdürebilecek. Cumhurbaşkanı partisinin genel merkezindeki ve örgütlerindeki tüm etkinliklere katılabilecek, mitingler düzenleyebilecek. Ancak parlamentoda durum farklı olacak. Yasama ve yürütme kesin hatlarla ayrıldığı için Cumhurbaşkanı TBMM'ye sadece yasama yılı açılışında gelip bir konuşma yapacak. Cumhurbaşkanının, TBMM'de odası olmayacak, grup toplantıları ya da Meclis çalışmalarına katılmayacak, müdahale edemeyecek.
Yasa değişikliği teklifini sadece partiler ya da milletvekilleri verecek. Hükümet, yasamanın işine karışmayacak. Bu nedenle bakanlar da Meclis çalışmalarında bulunmayacak.
Bakanların yargılama sistemi tamamen değişecek. Bakanlar dışarıdan atanacak ancak görevleri süresince milletvekili dokunulmazlık hakkını kullanacak. Yargılanmalarına ilişkin süreçte milletvekilleri ile aynı olacak.
Mevcut sistemde Yüce Divan anayasanın 100'üncü maddesinde düzenleniyor. Buna göre eski ya da yeni bakanların görevi nedeniyle işlediği suçlardan yargılanması için TBMM'de soruşturma komisyonu kurulması gerekiyor. Komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra TBMM Genel Kurulu'nda yapılan gizli olmaya ile Yüce Divan kararı veriliyor. Yargılama Yüce Divan sıfatı ile Anayasa Mahkemesi'nce yapılıyor. Bakanların çalışmalarında sıkıntı yaratabileceği gerekçesiyle bu madeninin olduğu gibi korunması da hala güçlü bir alternatif olarak masada duruyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni sistemde yasama ve yürütmeye kesin ayrım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN