Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erken evlilik düzenlemesi tartışmaları sürüyor, mağdur aileler umutla bekliyor

Giriş Tarihi: 20.11.2016
Erken evlilik düzenlemesi tartışmaları sürüyor, mağdur aileler umutla bekliyor
'Şimdi daha mağdurum'
Konya'nın Ereğli ilçesinde yaşayan Emine, doğduktan 3 yıl sonra nüfusa kayıt ettirildi. Şu anda 24 yaşında olan Emine, 10 yıl önce Ahmet Erbaş ile evlendi. 14 yaşında evlendiği gerekçesiyle eşi, annesi ve kayınpederi hakkında 2006'da dava açıldı. Evlendiği tarihteki kemik yaşı 17 çıkmasına rağmen eşi, kayınpederi ve annesi tutuklandı. 3 çocuğuyla tek başına kalan Emine Erbaş "Devlet benim mağduriyetimi gözettiği için ceza verdi ama ben şimdi daha çok mağdur oldum" dedi.

'Kader babasız büyümesin'
Afyonkarahisar'da yaşayan Özlem Durgut (22) 7 yıl önce tanışıp, kendi rızasıyla evlendiği eşinin "cinsel istismar" suçlamasıyla cezaevine gönderilmesi üzerine zor günler yaşıyor. 3 çocuk annesi Durgut, "Eşimin askerliği bitince Afyon'a gelip, evlendik. Yaşım küçük olduğu için eşim hakkında dava açıldı. Şu an 6 aylık olan kızım Kader, eşim cezaevindeyken doğdu. Kader babasını tanımadan büyüyecekti. Bu yasaya çok sevindik. 4 yaşındaki kızım ve oğlum sürekli babalarını sonuyor" dedi.

'Birbirimizi çok seviyorduk'
İzmir'de yaşayan Behiye Güler (20) 6 yaşında bir oğlu ve 4,5 yaşında bir kızı var. İzmir'de yaşıyor, eşi Sergen Güler yaklaşık 1 yıldır hapiste. 5 yıl 6 ay daha hapis cezası çekecek. Güler, "Eşimle birbirimizi çok seviyorduk. Hamileyken gittiğim hastane yaşım tutmadığı için eşimden şikayetçi oldu. Polisler geldi aldı eşimi götürdüler. Mahkeme beş yıl sürdü. O sırada bir çocuğumuz daha oldu. Hiçbir şikayet itiraz olmadığı halde benim çocuklarımın babası hapishanede yatıyor" dedi.

'Tecavüzcüleri savunmuyoruz'
Dilara Turfan 13 yaşındayken ailesinin karşı çıkmasına rağmen eşi Anılcan Turfan'a kaçtı. Bir yıl sonra hamile kalınca sağlık ocağına gitdince eşi hakkında dava açıldı. Turfan, 4 yıl süren yargılama sonunda eşinin 5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası aldığını belirterek "Biz tecavüzcüleri savunmuyoruz. Resmi nikahlı eşlerimiz için mücadele ediyoruz. Eşimiz hiçbir şekilde cinsel istismarcı değildir" dedi.

Halit TURAN -Özcan SARAÇ- Onur TUNGUT - Yunus Emre KAVAK / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken evlilik düzenlemesi tartışmaları sürüyor, mağdur aileler umutla bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN