Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rejim değiştiren yok, şunu anla artık

Giriş Tarihi: 21.11.2016
Rejim değiştiren yok, şunu anla artık

Başbakan Binali Yıldırım: Sayın Kılıçdaroğlu, rejim tartışması 1923’te bitti. Türkiye Cumhuriyet dedi, rejimini seçti. Değişen sadece hükümet sistemi. Bu da aynen belediye başkanlığı gibi. İşi büyütmeye lüzum yok

Başbakan Binali Yıldırım, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı sistemi tartışmalarıyla ilgili tutumuna, "Sayın Kılıçdaroğlu, rejim tartışması 1923'te bitti. Türkiye, Cumhuriyet dedi, rejimini seçti. Rejim değiştiren yok. Şunu bir anla artık. Değişen sadece hükümet sistemi. Hükümet sistemi de aynen belediye başkanlığı gibi... İşi büyütmeye lüzum yok" sözleriyle yanıt verdi. Başbakan Binali Yıldırım, Okan Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin açılış töreninin ardından önceki akşam AK Parti Tuzla İlçe Başkanlığı'nı ziyaret etti. Başbakan Yıldırım'ı Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci ve teşkilat üyeleri karşıladı. Ziyarete, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş ve bazı milletvekilleri eşlik etti. Başbakan, AK Parti Tuzla İlçe Başkanlığı Konferans Salonu'nda kendisini bekleyen Tuzlalılar'a seslendi. Konuşmasında Avrasya Tüp Geçit Tüneli, Üçüncü Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi projelerle ilgili son gelişmeleri anlatan Yıldırım, güncel siyasi gelişmelere de değindi.

"REJİM DEĞİŞTİREN YOK"
Hükümet sistemi tartışmalarıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutumunu eleştiren Yıldırım şunları söyledi: Sayın Kılıçdaroğlu, rejim tartışması 1923'te bitti. Türkiye "Cumhuriyet" dedi, rejimini seçti. Rejim değiştiren yok. Şunu bir anla artık. Değişen sadece hükümet sistemi. Hükümet sistemi de aynen belediye başkanlığı gibi... İşi büyütmeye lüzum yok. 80 yıldır Türkiye'de belediyeler seçiliyor. Türkiye bölündü mü? İstanbul'un büyükşehir belediyesi var. Meclisi de var. Belediye başkanı seçiliyor. Aynı gün meclisi de seçiliyor. Şimdi de aynısı olacak. Hem meclis seçilecek hem cumhurbaşkanı seçilecek. Aynı gün seçilecek. Aynı sürede görev yapacaklar. Tekrar seçime gidecekler. Yine aynı gün seçime gidecekler. Olan bu."

"ÇALIŞ MİLLETİN GÖZÜNE GİR"
Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun korku pompalamaya gayret ettiğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Bir takım kafa karıştırıcı laflar ediyor. 'Rejimi değiştirmem. Rejim tehlikede. Türkiye bölünecek...' Siz değil miydiniz, 'Başkanlık gelirse Türkiye bölünür' diyen? 'Türkiye'nin bekası mevcut sistemin devamıdır' diyen siz değil miydiniz? Başkanlık mutlak ve mutlak tek başına iktidar demek, güçlü siyasi irade demek. Başkanlıkta koalisyon yok. Koalisyon olmayınca artık CHP'nin umudu da yok. Ne yapacak? Tek umudu koalisyon ortağı olmak. Şimdi bakıyor, bu sistemde o da gidiyor. Böyle yapacağına kardeşim çalış, milletin gözüne gir. Millet de belki, 'hadi bir de seni deneyelim' der."

'KOLUMU KAYBETTİM VATANIMI KAYBETMEDİM'
Başbakan Yıldırım, konuşmasının ardından 15 Temmuz gecesi Tuzla'da yaşanan olaylarda darbeci askerlerin kurşunuyla kolunu kaybeden Üzeyir Civan'ı davet etti. Kızıyla birlikte kürsüye çıkan gazi Civan, o gece neler yaşadıklarını anlattı. Civan, "Ben kolumu kaybettim ama vatanımı kaybetmedim. Keşke bin kolum olsa da vatan uğruna feda etsem" dedi. Bu esnada Başbakan ve salondakilerin duygulandıkları görüldü. Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz gazisi Üzeyir Civan'a Türk bayrağı hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rejim değiştiren yok, şunu anla artık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN