Erken evlilik maddesi Komisyon’a çekildi

Erken evlilik maddesi Komisyon’a çekildi

Başbakan Yıldırım: Gerek toplumdaki mutabakatın sağlanması, gerek Cumhurbaşkanımızın mutabakat çağrısı, gerek muhalefet partilerinin önerilerini geliştirmesi için düzenlemeyi Adalet Komisyonu’na alıyoruz

Başbakan Binali Yıldırım dün İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı: Yıldırım şöyle konuştu:

ERKEN EVLİLİK: Erken yaşta evlilik rıza olsa bile kanunen suç. AK Parti iktidarından önce böyle bir suç yoktu. AK Parti hem gençleri hem aileleri korumak için bunu suç olarak tanımladı. Bu değişikliği bilemeyen gençler 17-18 yaşından önce evlilik yapıyor, çocuklar olunca nüfusa kaydedilmesi esnasında suç olduğunu öğreniyorlar. Erkek cezaevine gidiyor, kadın çocuklarla ortada kalıyor. Bu evliliğin bedelini çocuklar ödüyor. Seçim meydanlarında bu sorunla karşı karşıya kaldık ve biz bir söz verdik. AK Parti'nin bir prensibi var, sorunlara çözüm üretmek.

Başbakan Binali Yıldırım: Tasarıyı komisyona alıyoruz

AMACIMIZ MAĞDURİYETİ GİDERMEK: Kanun teklifi verdik, birden bire kıyamet koptu. Neymiş, tecavüzcüye af geliyormuş. Böyle bir şey yok. Bizim amacımız bu mağduriyeti gidermek. Muhalefet partilerine bu konuda uzlaşma çağrıları yaptık. Bu çağrımız kabul görmediği gibi, aynı zamanda da bir siyasi rant olarak kullanma yolunu tercih ettiler ve çok önemli bir problemi ıskaladılar. Bu yönde toplumda da bir kafa karışıklığı oluşturmayı kısmen başardılar. Gerek toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, gerek Cumhurbaşkanımızın geniş mutabakat çağrısı, gerek muhalefet partilerinin önerilerini geliştirmesine zaman tanımak için Komisyon'a alıyoruz. Bütün herkesin görüşleri dikkate alınarak bu sorun çözüme ulaştırılacaktır.

BİNLERCE ÇOCUK: Bu şekilde 3 bin 800 vaka var. Bunların binlerce çocukları var. Çocuklar baba şefkatinden yoksun büyüyor. Anne babanın bedelini çocuklar ödüyor. Bunu bizim toplumumuz da istemez. Komisyon'da görüşülecek, teklif gelirse olgunlaştırılacak; gelmezse STK'lardan, akademisyenlerden gelen önerileri de dikkate alarak bunu görüşeceğiz. Çözüm yeri siyasettir.

ERDOĞAN DEVREYE GİRDİ
Başbakan Yıldırım önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde erken evlilik düzenlemesiyle ilgili partisinin kadın vekilleriyle ve kurmaylarıyla bir araya geldi. Yıldırım'ın talimatıyla AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'ı telefonla aradı. Muhalefet uzlaşı için tasarının Komisyon'a çekilmesini istedi. Yıldırım Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. Yıldırım görüşmenin ardından tasarının geri çekilmesine karar verdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ imzasıyla verilen önergeyle madde dün TBMM Genel Kurulu'ndan Adalet Komisyonu'na geri çekildi. Bozdağ, "Eğer ileride partiler bu konuda konsensüs sağlarsa yeniden gündeme gelebilir ama konu artık kapanmıştır" dedi. AYM'nin iptal kararı uyarınca, tasarının diğer maddelerinin 11 Aralık'a kadar yasalaşması gerekiyor.

YILDIRIM'DAN KAHRAMAN'A GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ
Başbakan Yıldırım, Ankara'ya döner dönmez 2 haftadır Güven Hastanesi'nde tedavi gören ve artık tedavisinin tamamlandığı belirtilen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Yıldırım'ın ayrıca aynı hastanede Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaptığı dönemde Bakan Yardımcısı olan Yüksel Coşkunyürek'i ziyaret ettiği de belirtildi.

MUTABAKATLA HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Twitter'dan yaptığı paylaşımda, tasarıyla ilgili açıklama yaptı. Kaya "Erken yaşta evliliklere kesinlikle karşıyız. Düzenlemedeki önceliğimiz, çocuklarımızın yararı ve aile bütünlüğünün korunması olmuştur. Kamuoyunda oluşan rahatsızlıkları dikkate alarak söz konusu düzenlemeyi toplumsal mutabakatla hayata geçirmek istiyoruz" dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise "Komisyon'da evlilikte yaşa takılanların mağduriyetini gideren düzenleme tasarı metninden çıkarılacak. Tasarının kalan kısmı yasalaşacak. Yaş engeli nedeniyle evlenemedikleri için mağdur olan aileler, dertlerini daha iyi anlatarak siyasi ve toplumsal desteği artırmalı" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken evlilik maddesi Komisyon’a çekildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN