PKK-PYD yöneticilerine yakalama kararı

Geçtiğimiz şubatta Ankara’da askeri servis aracına yönelik saldırıyla ilgili aralarında PKK lideri Murat Karayılan ve PYD elebaşısı Salih Müslim’in de olduğu 48 örgüt elemanı için yakalama kararı verildi

Giriş Tarihi: 23.11.2016
PKK-PYD yöneticilerine yakalama kararı
Ankara Merasim Sokak'ta 17 Şubat'ta askeri servis araçları geçerken düzenlenen canlı bomba saldırısında 29 kişi hayatını kaybetmişti. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'nca yürütülen ve şimdiye kadar 15 şüphelinin tutuklandığı soruşturma kapsamında, aralarında terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal, PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin elebaşı Salih Müslim, PKK'nın elebaşlarından Cemil Bayık, Murat Karayılan ve Fehman Hüseyin'in de bulunduğu 48 örgüt elemanı hakkında yakalama kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderdiği talep yazısında bombalı araçla yapılan eylemin talimatının terör örgütü PKK/KCK'nın üst yönetimince verildiği, bu talimat sonrasında eylemin gerçekleştirildiğinin, eylemin düzenlenmesi sırasında örgüt üyesi olmayan şüphelilerin de örgüte yardım ettiğinin belirlendiği belirtildi. Yazıda eylemin terör örgütünün üst düzey yöneticileri tarafından yapılan eylem çağrıları sonrasında gerçekleştiğine dikkat çekildi.

"TAK, PARAVAN ÖRGÜTLENME"
PKK/KCK ile iltisaklı yayın yapan basın yayın organlarında eylemi TAK adında örgütün üstlendiği şeklinde haberler yer alsa da TAK'ın, PKK/KCK tarafından 2004'te kurulan paravan bir örgütlenme olduğu belirtilen Başsavcılık talebinde, terör örgütünün TAK ismini, örgütün uluslararası alandaki terörist imajından kurtulmak amacıyla kullandığının anlaşıldığı belirtildi. Eylemi gerçekleştiren Abdülbaki Somer'in de örgütün silahlı yapılanması HPG içindeki "özel kuvvetler" biriminde görevli bulunduğu ve eylem talimatını da bu birimden alarak gerçekleştirdiğinin anlaşıldığı anlatıldı.

İŞTE O 48 İSİM
Zübeyir Aydar, Veli Taşkıran, Süleyman Şahin, Sultan Kocabey, Serdar Çelik, Salman Kurtulan, Salih Müslim, Sabri Ok, Rıza Altun, Remzi Kartal, Osman Gülen, Nuriye Kesbir, Nuran Er, Muzaffer Ayata, Mustafa Karasu, Murat Karayılan, Murat Üçer, Muazzez Vuran, Menafi Bayazit, Mehmet Tahir Kılıç, Mehmet Tören, Mehmet Doğan, Mahmut Dora, Layika Gültekin, İsmail Özden, İshak Özçaktu, Hülya Oran, Hülya Eroğlu, Hejar Çelik, Hasan Mamak, Hamiyet Yalçınkaya, Hamit Aydoğan, Gülüzar Tural, Gülüşan Eksen, Güleser Törün, Gönül Çelik, Filiz Duman, Fethi Şarlatan, Fehman Hüseyin, Engin Karaaslan, Elif Yıldırım, Ekrem Güney, Edip Yetüt, Duran Kalkan, Cemil Bayık, Birgül Ayaz, Ayfer Kordu, Ali Haydar Kaytan.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK-PYD yöneticilerine yakalama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN