Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kopan parmağımı avucuma aldım’

15 Temmuz gecesi vurulan ve hastanede ‘öldü’ sanılan Kartaltepe Kışlası Komutanı Albay Davut Ala komisyona konuştu: Darbeciler, ‘2 sene sonra sizi asacağız’ dediler

Giriş Tarihi: 24.11.2016
‘Kopan parmağımı avucuma aldım’

FETÖ'nün darbe girişiminde yaralanan ve hastanede 'öldü' sanılan İstanbul'daki Kartaltepe Kışlası Komutanı Piyade Albay Davut Ala, komisyonda o anları anlatırken, gözyaşlarına boğuldu. Albay Ala şunları anlattı:

ÖĞRENCİLERİ KANDIRDILAR
"Tugay Komutanı izinli gözüküyor o gün. Daha sonra telsiz çevrimi yapılacak diye tugaydan bilgi geldi ki telsiz çevrimi tugay komutanı olmadan yapılmaz. Daha çok araziden irtibat telsizle sağlanır ve bir komutan astına emir vereceği zaman telsizle verilir. O akşam atış yapılacağı emrini tugay komutanı yardımcısı vermiş. Normalde atış yapılmaz cuma günleri. Ben de atış yapılmaması emrini verdim. Kışlada astsubay öğrencileri var. Ellerine silah almamışlar. Çocukları kandırıyorlar tatbikat diye."
15 Temmuz günü saat 17.04'te cep telefonlarına '15-16-17 Temmuz günleri Ayasofya, Taksim, Sultanahmet, metro, Marmaray, vapur seferleri. Sancaktepe, Fatih, Kartal ... eylem ikazı' diye bir mesaj geldi. Normalde eylem ikazı belirli bir bölge için olur. 3 gün boyunca İstanbul'un her yerinde eylem ikazı... Bir hazırlık süreci olduğu buradan belli.

2 SENE SONRA SİZİ ASACAĞIZ
Evden çıktıktan sonra kışlaya gidip, silah kuşandık. Top Kule Kışlası'na gittik. Kışlaya 4 helikopter indi. Birisi de Yunanistan'a kaçan helikopterdi. Daha sonra bir helikopter futbol sahasına indi. Kanal D ve CNN Türk'ü basıp orada yaralanan FETÖ'cü subayları taşıyan helikoptermiş. 'Yazıklar olsun size' dedim. Onlar da 'Siz göreceksiniz, 2 sene sonra sizi yargılayacağız, asacağız' dediler. Bunları enterne edip yüzbaşına teslim ettim."
Askeri üniformalı 2 kişiyle sabaha karşı 04.00 civarında çatışmaya girdim. İlk mermiyi orada yedim. Helikoptere bineceklerini düşünerek oraya yöneldim. Sıçrarken karaciğerimden vuruldum.

ÇOCUKLAR SANA EMANET
Şehit olacağımı düşünerek vali yardımcımız arkadaşımı aradım. Şehadet getirdim. Çocuklarım önce Allah'a sonra size emanet dedim. Sonra bayılmışım. 2 gün sonra hastanede gözlerimi açtım. Şu anda bir parmağım yok. Diyaframım delindi. Kaburgalarım kırıldı. Sol dizimde, ayağımda 3 mermi var. ama bunların hiçbiri önemli değil."

ASTSUBAY ÇILDIRDI SANDIK
Davut Ala, kendisine darbe girişimini haber veren astsubaya inanamadığını da şu sözlerle anlattı: "Zeytinburnu'ndaki lojmana giderken, GATA'dan refakatçi Yusuf Astsubay aradı, darbeyi haber verdi. Biz inanamıyoruz. O arkadaşı GATA'da psikiyatriye göndermiştik 'Psikiyatriye gitti, kafayı yedi' dedik. Mümkün değil bu yüzyılda böyle bir şey düşünemiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kopan parmağımı avucuma aldım’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN